| claudita10 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de inelul vaginal Novaring... dupa o luna de folosire si cateva luni de "pauza" se mai poate relua utilizarea unui nou inel?
Si pentru cele care l-au folosit deja...ce parere aveti despre el?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se POATE relua utilizarea unui nou inel, DAR este indicat să NU tot întrerupi folosirea acestuia ( după 1-2 luni ) deoarece îţi DEREGLEZI hormonal organismul!

Este preferabil ca să fie utilizat cel puţin 6 luni consecutive ( sau chiar 10 luni, urmate de 2 luni de pauză, apoi alte 10 luni de folosire a inelului, etc. ).

Recomandările acestuia, precum şi rolul, dar şi efectele secundare sunt cam ACELEAŞI cu cele ale anticoncepţionalelor orale.

Pentru mai multe detalii vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/.......07.12.pdf

Eu NU-l recomand ( nici acesta şi nici anticoncepţionale orale ) din cauza MULTIPLELOR ( şi gravelor ) efecte adverse - urmări pe care le vei resimţi peste 10-15 ani...

Toate cele bune.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Inelul este introdus în vagin, unde rămâne timp de 3 săptămâni, este înlăturat apoi pentru o săptămână. Un nou inel este introdus în acelaşi mod după o săptămână, după ce precedentul a fost îndepărtat, în aceeaşi zi a săptămânii.
Te pup!