| AngelaLily a întrebat:

Am un par aspru, tocit, deteriorat.Varfurile sunt despicate. Din totdeauna am avut grija de el, am folosit sampon, uleiuri de masline, de ricin, masca si balsam, atat normal cat si fara clatire.Nu pot sa inteleg de ce il am asa pentru ca am avut mare grija de el.Il aveam destul de lung, pentru ca intotdeauna mi-am dorit un par lung dar alataieri cand am fost la coafor, stilista s-a luat cu mainile de cap si mi-a taiat cam 8-10 cm din el.Sunt asa suparata sad. Desi mi-a taiat atat din el tot uscat si despicat este, sunt disperata nu mai stiu ce sa ii fac.Nu am folosit niciodata placa, m-am vopsit decat de 2 ori desi mi-as dori sa ma vopsesc dar sunt constienta ca ii voi face mai mult rau si nici foehn-ul nu il mai folosesc.Nu mai stiu ce sa folosesc, am folosit cam tot ce se putea.Ma spal cam de 3-4 ori pe saptamana, oare e mult? Nu stiu ce sa mai fac.Acum sunt tunsa pana la umeri, nu are cum sa ma tunda mai mult de atat.Sunt diperata...desi nu m-am oxigenat niciodata arat ca si cum as avea paie in loc de par crying vreau si eu sa il am lung si hidratat. Voi ati avut probleme de genul asta? Ati avut parul ars? Cum ati rezolvat problema, va rooog!
De fapt, sa fiu sincera, am omis un lucru.In urma cu 2 ani, mi-am dorit parul cret si mi l-am facut permanent la coafor, statea asa de frumos dar dupa ce s-a dus permanentul arata oribil, paie... oops am uitat asta sad
Bani sa ma duc la hair stylist nu am asa multi, pentru ca inca sunt intretinuta de parinti. Ce sa imi cumpar sa imi repar parul? crying eu mai mereu am folosit produse bio.Si inca o intrebare, stiti un sampon sau o masca sa protejeze impotriva razelor soarelui? Azi cand am fost afara si am stat in soare, era si mai aspru.Multumesc...Funda celor mai bune solutii.

9 răspunsuri:
| campanario a răspuns:

Salut.De ce nu incerci KERATINA LICHIDA? E in o sticluta, cu o pompa ( asemanator sticlei de curatat geamurile, pentru ca sa iti faci o idee) Eu mi-am luat, din farmacie, sau de la un magazin de cosmetice. Se aplica pe parul umed, si se ususca cu foehnul ( actioneaza doar la caldura ) Keratina, pur si simplu acopera fisurile firului de par provocate de factorii externi. Se aplica odata pe saptamana. Si tot odata pe saptamana, de la FARMEC, cumpara lotiunea pe baza de petrol. Miroase ingrozitor dar merita toti banii! Alt truc, e sa iti masezi scalpul. Iti activezi circulatia sanguina si astfel se oxigeneaza pielea. Eu ti'o zic din proprie experienta. Nu m-am vopsit decat odata, adica, mi-am bagat suvite si asta acum's 2 ani. Insa dintotdeauna, am avut firul de par extrem de subtire! Ingrijeste'l in continuare la fel cum ai facut pana acum, si incearca si ce ti'am zis eu. Daca nu gasesti, iti dau ID'ul si ne descurcamwinking. Inca o chestie. La o luna jumate aprox. taie'ti tu din varfuri putin, 2 mm chiar. Nu are rost sa platesti la coafor. Astfel parul o sa respire. Uleiul de masline, aplica'l pe parul uscat, nu umed, si incalzeste'l o clipa! nu mult, uleiul se incalseste extrem de repede, e suficient 5 sec. Si apoi aplica'l pe par si trage'ti o punga sau o plasa pe cap, timp de 2 ore. Dupa accea te speli. Eu mai este cand imi mai aplic si un ou amestecat cu ulei. _Nu face rau, e natural. Succes!:*

| aleahimk a răspuns (pentru campanario):

Meriti o fundita tu :*

| Dragomir_Crina_Elisabeta_1975 a răspuns (pentru aleahimk):

4 linguri zeama de lamaie, 3/4 cana cu miere, 3 linguri ulei de masline.dai si lasi o jumatate de ora cu solutia asta cu parul impachetat in folie de plastic sau punga si samponeaza*(un sampon de la plafar de preferat natural ca celelalte fac parul aspru)si clateste cu apa cat se poate de rece. FUNDA? PLEASE.kiss

| danteluta a răspuns:

Cred ca desi nu iti doresti asta poti sa tunzi bine din el pentru. a scpa de solutia aia de permanent.nu vrei sa-l tunzi dar gandeste -VA CRESTE LA LOC si apoi degeaba e un par lung daca nu arata bine, ba dimpotriva atrage atentia mai mult si de aici mai multe comentarii neplacute. am avut si eu par lung si aceasta solutie e cea mai buna.eu folosesc masca cu ulei masline de la avon (planet) si il face chiar prea moale, o folosesc o data la 2 saptamani-am par aspru.sa iei o decizie buna pa

| Uza a răspuns:

Si eu am un par aspru, inteleg cum e...dar acum folosesc ulei de masline si sunt multumita!

| barbie_4281 a răspuns:

Si eu am mari probleme cu parul, pana nici placa nu mai face fata, absolut nimic, nu stiu ce sa mai fac!sad. te rog daca ai gasit o solutie. spune-mi:*

| Dragomir_Crina_Elisabeta_1975 a răspuns:

Uite o solutie excelenta si chiar ieftina pe care o putem utiliza toate.Pui spre exemplu o jumatate de pahar cu miere de albine, trei sferturi de ceasca cu ulei de masline, si 3-4 linguri suc de lamaie.Dai cu acest amestec pe parul umed si il acoperi 30 min cu o folie de plastic poti sa-ti pui si o punga in cap iar apoi samponeaza si clatesti bine bine.Ai grija ca ultima data cand te limpezesti da si cu apa rece astfel parul tau va arata mai lucios.Repeta asta la fiecare 2 zile timp de 2 saptamani si vei vedea rezultatul.
p.s. cumpara-ti un sampon de la plafar ca cele de la avon, oriflame, din magazin... iti fac mai rau au prea multa soda in ele.Pa sper ca am fost de ajutor.kiss

| Vladimir89 a răspuns:

Incearca uleiul de avocado, este foarte bun pentru par. Hidrateaza, repara si stimuleaza cresterea parului. http://biovoice.ro/ulei-de-avocado-250ml

| Oprea_Teodora_1986 a răspuns:

Eu folosesc ulei de ricin si vitaminele de care părul nostru are nevoie cand este deteriorat uscat si aspru. În uleiul de ricin pui vitaminele A si E ( 3 picaturi)plus sucul de la o jumătate de lămâie! Sper ca am fost de folos! Te pup!