| VoiceWithin a întrebat:

As dori niste sfaturi de la voi in legatura cu greutatea. Povestioara mea este urmatoarea :

Acum 5 luni, cantaream 37 de kg (inaltime 1, 59). Sunt mai mult ca sigura ca multi dintre voi, cei care o sa cititi asta, o sa va inchinati.Da, atat cantaream.Am patit ceva care m-a motivat sa ma schimb din multe puncte de vedere dar in primul rand, sa mai pun pe mine niste carne.Tot timpul am auzit " vai cat de slaba esti!; dar cu ce traiesti, cu aer? " sunt slaba de cand ma stiu, acum 4 ani ( aveam 14 ani ) am reusit, nu stiu cum, sa ma ingras si aratam ok.A urmat o perioada grea pentru mine, iar atunci am slabit 13 kg si asa am ajuns sa cantaresc 37... M-am apucat de sala, am muncit mult, antrenamente de 5-6 ori pe saptamana si pauza o zi sau doua, in functie de ce mai aveam de facut.Usor, usor am pus cate un kg... si am ajuns la 44 in prezent, pentru mine este o diferenta mare fata de cum aratam.Cu toate ca nu este cat ar trebui.Muncesc in continuare, ma duc si plec acasa cu limba scoasa, incerc pe cat posibil sa iau 4 mese pe zi dar imi este foarte greu, stomacul meu inca nu este destul de maricel.M-am gandit sa iau proteine de ceva timp, dar imi este frica sa nu ajung in punctul in care voi lua pauza de la ele, din cauza banilor, voi da jos absolut tot ce am pus cu ele. Vreau niste sfaturi, ceva, cei care ati luat. sau stiti despre ce este vorba.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RorySan a răspuns:

Am auzit multe despre proteine.
O parte dintre ei spun ca s-au ingrasat de la prroteine, altii spun ca au luat proteine si au mai multa pofta de mancare.
Dar cred ca ele iti fac pofta de mancare nu te ingrasa.
Dar tu faci cum crezi.
Eu am auzit doar ce am auzit.

Bafta.
Nu trebuie mereu sa asculti ce spune lumea. Daca tu te simti ok totul este bine.

| Daliaedena a răspuns:

Bună draga, majoritatea avem exact opusul problemei tale...dar desigur nu pot spune ca esti o norocoasa, inteleg ca a devenit obsedant... vrei cu aproape orice pret sa te ingrasi dar, exclude-ti din start ideea cu proteinele... daca pe moment vei multumita dupa un timp vei regreta... apeleaza la leacuri babesti... spre exemplu, ceva de care imi aduc aminte de mica iar mai apoi a fost si incercat de o persoana apropiata, dand rezultate...este sa bei dimineata un pahar de apa cu o lingurita de drojdie...nu stiu cum iti suna dar in cazul cunostintei mele a dat rezultate. Sper sa iti fie de folos

| daniel33441 a răspuns (pentru Daliaedena):

Bravo! mai bine decat sa se duca la medic si sa ia niste vitamine sa se duca sa bea drojdie...ba da ce conceptii aveti nu ma mir ca ajunge Romania in halul in care e. draga VoiceWithin si eu am aceeasi problema ca tine insotita de probleme endocrine ia si vorbeste cu un medic nu te lua dupa sos de talpa de papuc si ulei de soparla.cel mai bine e sa iti faci niste analize sa vezi ce dezechilibru ai in organism si ce fel de vitamine sunt potrivite pentru tine. poti vorbi si cu un farmacist insa nu pune 100% incredere ca pana la urma ei trebuie sa faca vanzare.Deci mergi la un medic neaparat.Se cheama medicamente babesti pentru ca NU AU nici o baza stiintifica.bei drojdie si ajungi la spital.doamne ce sfaturi.

| VoiceWithin explică (pentru daniel33441):

Tocmai, ca nu am nici o problema de sanatate sau ceva incat sa nu ma pot ingrasa, pun pe mine, dar foarte greu.

| daniel33441 a răspuns (pentru VoiceWithin):

Metabolismul tau e de asa natura.si al meu la fel.parerea mea discuta cu un medic si fa niste analize sa vezi ce vitamine ar fi recomandate pentru. tine.eu am luat vitamine si calciu pentru.o perioada indelungata si am facut piatra la rinichi de la ele.deci toate se fac cu cap si nu doar cu sfatul medicului de familie.din cate am observat medicii de familie nu prea dau doi lei pe problemele noastre. trebuie vazut ce deficiente ai in sange ca sa stii ce sa iei si cum sa iei ca sa nu te afecteze.am intalnit si persoane care de la anumite vitamine s-au ingrasat exact cat trebuia.nu mai mult nu mai putin.depinde de felul fiecaruia acum...corpul se schimba cu varsta, daca nasti etc deci cel mai bine nu cauta sfaturi in legatura cu o problema atat de serioasa precum sanatatea online.aici nu ai de unde sa stii cate cunostinte de medicina are fiecare si mai ales ce varste au.am observat ca majoritatea pe aici sunt foarte tineri.14-15 ani.doar pentru ca altuia i-a mers bine mancand banane asta nu inseamna ca si tie iti va merge.fiecare organism functioneaza in felul lui si are deficientele lui.cu leacuri babesti ajungi la urgente.stiinta/medicina e una si speranta in sos de talpa e alta.