| NbhdDaughter a întrebat:

Hey,TPU. As vrea sa va cer parerea. Nu stiu de ce,dar mi se vindeca ranile enorm de greu. Adica de exemplu,m-am zgariat acum o luna nici acum nu mi s-a vindecat rana, in culmea faptului ca nu m-am zgariat tare.Si am multe rani,de mult, care nu s-au vindecat.Imi puteti spune cauzele? Pe mine nu ma intereseaza c unguente sa folosesc ca sa se vindece. As vrea sa stiu daca acesta este sau nu simptomul unei boli si care ar fi aceea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Orice rana care nu se vindeca intr-o luna de zile poate fi considerata cronica.Cauzele pot fi multiple-vasculare sau nevasculare si o boala destul de neplacuta care cauzeaza astfel de rani nevindecabile este diabetul.Trebuie sa afli cauza care ingreuneaza vindecarea iar apoi tratarea acesteia impreuna cu ameliorarea sau indepartarea afectiunii care a generat-o.O cauza mai poate fi si stresul depinte ce fel de persoana esti.Ai grija de sanatatea ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul este o boala a carui simptom este ceea ce ai descris tu

| Pogonici a răspuns:

Nu ai calciu de aia sau poate ai o cadere de calciu
Trebuie sa mananci fructe legume etc supe in principal si ai sa vezi ca o sa se vindece foarte repede ranile

| TyMMy2012 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar trebuie sa te duci de urgenta la doctor. S-ar putea sa ai diabet deoarece la aceasta boala ranile nu se vindeca