| HarukaAnase a întrebat:

cate zile tine un herpes? Il am de 2 zile. este micut dar se vede foarte urat. Am dat cu aciclovir si nu ma mai ustura, nu mai am mancarimea aceea enervanta. Am pus un plasture dar nu prea a fost eficient. mai ales cand l-am dat jos. cred ca mai rau mi-a facut. Cat mai am de indurat imaginea asta stricata a fetei? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, durează 2-5 zile!

Vezi Prospectul Aciclovir la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4096_20.12.11.pdf?anmPage=6&ID=105

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Aproximativ o saptamana. Continua sa aplici Aciclovir de 3 ori pe zi.
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-herpesul

| InvertedDeformity a răspuns:

Nu exista remediu pentru herpes.Tot ce este de facut este sa astepti in jur de 2 saptamani pana va trece leziunea provocata de herpes simplex (HSV).
Singurul lucru care se poate face impotriva acestui virus luat prin sarut sau folosirea si schimbul ustensilelor de alimentatie cu alte persoane sau chair contactul sexual, este sa iei medicamente antivirale care au rol de a scurta durata acestuia sau scaderea ratei de infectie.
Cel mai bine este sa eviti astfel de contacte si sa respecti normele de igiena.

| thebest7ionut7 a răspuns:

Cumpara Nizoral(il poti lua de la farmacie) iti va trece repede pentru ca este foarte bun.
este crema.eu asta folosesc si in maxim 2 zile scap de herpes! Dar daca nu vrei cumpara un plasture anti-herpetic, e foarte bun si ieftin, FUNDA?

| VoicuStefaneu a răspuns:

Cam 2 saptamani dar daca il tratezi trece intr-o saptamana. important este sa nu il rupi!

| Nixy1 a răspuns:

Eu de obicei aplicam pasta de dinti.