| maria1417 a întrebat:

Hei....de cateva zile am un herpes oribil pe buza de sus.s-a spart dar inca e pielea foarte foarte iritata.ma dau mereu cu aciclovir dar vindecarea se face ff greu.nu stiu ce sa mai fac.maine nu cred ca ma duc la scoala la cat de urat se vedesad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cind am patit asa am folosit tinctura de propolis. Incearca!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Incearca cu incredere SAPROMED. E o pulbere alba (praf), antibiotic (cred), pui putin pe deget si apoi pe rana deschisa (la orice rana deschisa ajuta, indiferent ca e herpes, rana de la pantofii noi etc). Face cojita.Dai de cate ori crezi ca e nevoie.Mai ales inainte de a adormi, cand nu mai atingi limbuta de buze (stiu ca exista tendinta de a atinge mereu rana si pișcă rău, ingrozitor...asa-i?). Dă cu ce ti-am zis, de la o zi la alta se micsoreaza, nu trece dintr-o dată, intelege. Acolo e mereu umed, nu se poate usca numai cand dormi. Plasturii am auzit ca nu sunt buni, se dezlipesc foarte repede si costa mult. Unii folosesc Aciclovir http://www.solarisfarm.ro/......ema2g-egis si sunt foarte multumiti. Zice ca trece intr-o saptamana.

| Izabella97777 a răspuns:

De obicei folosesc pasta de dinti o aplic pe acea zina si in 2-3 zile disparewinkingefectul se poate vedea chiar dupa prima zi

| elenutzadragutza30 a răspuns:

Ai putea sa te duci la un medic iar el tiar putea prescrie un medicament sau o crema! ai grija sa nu se infecteza! byelove struck! fundita?