| CheckInTheMirror a întrebat:

Ce mai faceti? Am si eu o problema..Am varicela si am o gramada de bubite si nu le mai suport, asa ca m-am scarpinat (stiu ca nu e bine pentru ca iti raman semne) Dar totusi nu am spart lichidul din bubite si nici nu am rupt coaja de pe ele, imi vor ramane semne? Imi puteti descrie si mie cum arata acele semne..sunt asa vizibile? Si poti scapa de ele sau ramai pe viata cu ele? Va rooooog raspuns urgent big grin Dau fundita. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu ai spart niciuna nu iti vor ramane semne. Foloseste pudra mentolata pentru a-ti calma mancarimea si ai grije, nu-ti infecta bubitele prin scarpinare. Semnele, ca niste gropi in piele, raman vizibile toata viata--- de la varicela este cunoscuta si expresia "are fata ciupita de varsat".
Sanatate!---si fara scarpinat!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Semnele ramase sunt niste cicatrici in piele, ca niste gauri (seamana cu craterele vulcanilor) si care nu dispar niciodata. Daca vrei un exemplu elocvent, vezi fata cantaretului Adrian Vasile de la X Factor, actualmente in emisiunea "Te cunosc de undeva", regretata cantareata Mihaela Runceanu, etc. Pentru a mai atenua pruritul (mancarimea) te poti unge cu alcool mentolat sau cu pasta cu apa de la farmacie. Acestea ajuta si la uscarea mai rapida a pustulelor (bubitelor). Inca un sfat, daca medicul de familie nu ti l-a spus: pana nu-ti dispare eruptia, nu ai voie sa faci baie. In rest, sanatate maxima!

| babyalexa a răspuns:

La mine au ramas ca niste gaurele uratelesadcam de jumatate de cm.Nu iti mai trec, ramai pe viata cu ele.Eu am avut varicela la 13 ani, acum am 25 dar nu mi-au trecut si nici nu s-au ameliorat.Nu se vad exagerat de tare, am pe burta si nu se observa dar am una pe spranceana care e destul de deranjanta, pentru mine cel putin ca stiu ca este acolo.Nu te mai scarpina, da-te cu o mixura mentolata.