| OohAnamaria a întrebat:

Ce sunt petele albe de pe unghii si de ce apar? Am 2 pete albe pe 2 unghii si de cand eram mica tot imi apare din cand in cand pe o unghie sau doua o pata mica alba care dispare o data ce imi tai unghiile.Nu cred ca e o problema medicala, dar sunt curioasa din fire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Acele pete albe care iti apar tie pe unghii sunt de fapt niste ''pungi'' mici cu aer aflate sub unghie care atunci cand iti creste unghia si o tai iti trec. Majoritatea oamenilor spun ca atunci cand ai aceste pete inseamna ca ai lipsa de calciu ceea ce este total gresit( ti-am spus aceasta informatie pentru ca daca o vei auzi sa nu o crezi deoarece este doar un mit)! Aceste pungi cu aer apar in urma unor traumatiseme minore pe care le sufera unghia (loviri in special).

1 răspuns:
| IsabelaIssa a răspuns:

Exista cazuri în care lipsa calciului este un factor dar acestea sunt foarte rare. Într-un studiu de caz din 2004 a fost descoperit un pacient cu deficit sever de calciu care prezenta benzi orizontale albe pe unghii. Prin administrarea de calciu, benzile albe de pe unghii au dispărut.
Cu toate acestea, în cazul în care o persoană nu este grav subnutrită și are pe unghii mai degrabă pete decât benzi albe, aceste pete nu au nimic de-a face cu deficitul de calciu. au de-a face cu ce a spus iulian 1302.