| DOGinthecartie a întrebat:

cum scap de paduchi? va rog spuneti-mi...sunt o fata foarte curata, dar nu stiu de unde am primit.

FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Te dai cu gaz & Te tunzi scurt & fierbi toate!

| MMihai a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/......-post.html

Gaz - desi pare o metoda foarte drastica, parintii nostri au folosit cu incredere gazul atunci cand era vorba de anihilarea paduchilor. Amesteca o parte apa si o parte gaz si aplica solutia rezultata pe parul copilului. Acopera parul cu un prosop pentru maxim trei ore, iar apoi samponeaza parul de cel putin trei ori pentru a scapa de miros.
http://parinti.acasa.ro/......13855.html
http://www.qbebe.ro/......i_eficient
http://www.copilul.ro/......-6444.html
http://www.eva.ro/......16656.html

Tot ce am găsit pe net sunt prostii.
Eventual în gaz poți pune și un ulei.

De fapt trebuie să folosești și un pieptene f. des despre asta am uitat să îți scriu.
Evident că trebuie să dai cu aspiratorul peste tot prin casă, asta nu am scris explicit.

| MMihai a răspuns:

Trebuie să te epilezi sau să te razi și jos și la sub brațe.
Trebuie să dai pe tot corpul cu gaz amestecat cu ulei alimentar.
Dacă nu găsești să cumperi gaz, amesteci benzină, motorină, etc., cu mai mult ulei comestibil.
Produsele din farmacii cred că sunt scumpe dar sunt cam ca frecția la picior de lemn.
Cu gaz au scăpat mii de oameni și cu gaz vei scăpa și tu.
Trebuie fierte toate asta este foarte important!
Trebuie să bagi și aspiratorul peste tot.
Succes!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista, in farmacii, fel de fel de produse pentru asa ceva. Ar fi un spray, parca Nix se cheama. Intreaba si tu farmacista, ca stie ea.

| justitiarul a răspuns:

Gazul il foloseau stramosii. Ouale de paduchi nu mor cu gaz ci doar daca folosesti sampon antiparazitar.

| clau25 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la medi urgent! succes! sper sa scapi!

| michael5813 a răspuns:

Fi mai atenta la mailuri! pe aceasta cale se transmit cel mai rapid paduchii!laughinglaughing

| Roxiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Exista in farmacii diferite sampoane pentru paduchi. Te speli cu el si ramne spuma aia si puneti o punga in cap si stai asa cam o jum. de ora si apoi clateste. Dupa ce te-ai uscat ia un pieptan foaaaarte des ca sa iei ouale paduchilor. asta e prima varianta
A doua varianta ar fi gazul: DUpa ce te speli bine de tot pe cap pune in palma putin gaz [ nu mult! ] si freaca-ti capul. Zic sa nu pui mult pentru ca o sa faci niste iritatii pe pielea capului si o sa fie si mai rau.
Apropo, paduchii se iau foarte usor. Ei sunt atrasi de parul curat!

| Anduuu a răspuns:

Se intampla oricui! Mergi la farmacie si-ti iei un sampon de acolo.scapi de paduchi dupa 2 spalari dar pune-o pe mama ta sa vada poate ai si oua de paduchi, acestea nu se desprinnd de pe firul de par si va trebui sa te piepteni cu un piepten special, sa te mai tunzi(varfurile) si...alte masuri necesarehappy te va instrui farmacistul/a! Sau mergi la dispensar sau la spitalwinking

| Seniorithabebi a răspuns:

Pedexwinking

| Seniorithabebi a răspuns:

Pedex se gaseste la farmacie. Si eu am avut o prietena care avea paduchi si medicul ia recomandat Pedex. Este foarte bun. Funda?

| DracusorImpielitat a răspuns:

Si eu am luat saptamana trecuta de la o colega (care a fost avertizata sa nu mai vn) si nu mi-am dat seama, abia cand i-am gasit morti in cada am vz ca am. si eu incerc cu gaz, sampoanele costa in jur de 100 ron...

| myruna2012 a răspuns:

Si eu am avut, si in fiecare week-end am folosit un sampon special vreo 3 saptamani in fiecare week-end sambata.

Apoi am vazt ca se adapteaza si am folosit benzina si am pus-o intro sticluta mica cam vreo 0, 4 l si cu un demachiant mama mi-a dat prin tot parul si apoi am stat infasurata asa cu un prosop timp de 40-30 min si apoi m-am spalat bine cu apa si cu balsam ( sa dispara mirosul )
Apoi a doua zi am facut la fel si nu am mai gasit.

Ce crezi, dupa 3 zile au aparut dar oua foarte putine.

Asa ca am dat cu maioneza pe tot capul si am infasurat capul intr-o punga si m-am culcat (era vreo 9 seara)
Am stat pana dimineata, m-am spalat si gata cu paduchi!

O sa fie inconfortabil dar eu asa am scapat.

Sa nu injuri paduchi cum am facut eu! rolling on the floor

Numai bine.

| Inovssakura a răspuns:

Buna, am patit si eu asa si eram la marestraight face habar nu am de unde am luat. Trebuie sa te speli cu sampon de 2 ori pe zi sau in fiecare zi si sa te piepteni bine bine de tot pentru a se duce ouale si paduchii morti. Pe mine mama m-a tras de cap cu pieptenul timp de 3 ore si inca mai am ceva...

| StamateAlina1987 a răspuns:

Un gel foarte bun si natural, prin care fratele meu mai mic a reusit sa scape de paduchi e de la Thursday Plantation, si e pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree).

Medicul la care a fost a zis ca cel mai bun tratament natural pentru paduchi gelul asta de la Thursday Plantation.

A aplicat genul pe cap fara apa, apoi a masat capul si a lasat genul timp de 20 de minute. Dupa cele 20 de minute, a clatit parul cu apa, apoi a folosit un balsam de par si a inceput sa ii pieptene parul cu un pieptan special de paduchi. Dupa ce a terminat pieptanatul, a clatit iar parul.

A repetat tot procesul timp de 5 zile si a scapat de paduchi

| Ciufiiiiiiix a răspuns:

Tu realizezi că te faci singură de rîs?

| RoxanaStan00 a răspuns:

Iti recomand tot acest gel natural impotriva paduchilor si lindinilor de la thursday plantation.

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

Aveti grija daca va dati cu gaz sa nu va ardeti parul va recomand sapon special gasiti la farmacie cu piaptan special mult succes!

| emily97 a răspuns:

Stiu eu un leac.eu la-am folosit si merge perfect. spalate bine cu motorina pe cap si dupa te speli cu apa si sampon.merge instantaneu.baftawinking

| deaclarisa a răspuns:

Buna! stai linistita nu e ce va grav fiindca ai paduchi si eu am avut du-te la farmacii si cumpara un sampot sau gasesti tu fel de feluri de produse nu e o solutie sa te tunzi sau un leac babesc da te cu gaz dar eu mai bine zic sa mergi la farmacie