| wingchun a întrebat:

Daca ai avut varsat de vant, dupa cateva saptamani poate sa iti iasa si pojar? straight face Si cine stie cum se poate lua pojarul? funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

Pojarul nu are nici o legatura cu ce mananci, sper ca aia a vrut sa fie o gluma, proasta ce-i drept.

Pojarul se ia prin contact direct cu o persoana infectata: prin aer, prin picaturi de saliva, secretii nazo-faringiene si conjunctivale. Mult mai rar, se poate lua prin contact cu obiecte contaminate. Pacientul este contagios 4 zile inainte si 4 zile dupa aparitia eruptiei cutanate. Contagiozitate este mare 4-5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei.
De la momentul infectarii, trec in medie cam 10 zile pana la aparitia simptomelor.

1 răspuns:
| pisicamoarta a răspuns:

Pojarul se face daca mananci mult ficat de iepure. fundulita