| MickyChan a întrebat:

Hey TPU.
De cateva zile ma ustura gatul si am amigdalele putin umflate. M-am uitat cu lanterna sa vad ce am si amigdalele erau rosii si cu cateva bubite de puroi pe ele. Si mereu simt un gust foarte neplacut... ca si cum as avea o infectie :'( Stiu ca suna naspa dar mi-am bagat un deget in gat si dupa aceea am mirosit si era un miros foarte neplacut. Iau antibiotice (amoxicilina si paradinus si strepsils) si beau si ceaiuri. Luni merg la medicul de familie, dar pana atunci spuneti-mi ce altceva as putea face, sper ca nu e o boala sau ceva, am auzit ca cel mai probabil este o infectie in gat si o problema u amigdalele, dau funda :* Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o amigdalita pultacee. Nu stiu de ce iei amoxicilina, cine ti l-a prescris, nu este prea potrivit in amigdalita pultacee si ar trebui evitat cu orice pret. Mi se pare ca medicul care ti l-a prescris a facut o greseala foarte mare si ca e periculos sa iei acest antibiotic in situatia data. Ai avea nevoie de Ospen sau Claritromicina, antibiotice din cu totul alta clasa, recomandate pentru amigdalita pultacee. Trebuie sa faci tratament corect cat mai repede, fiindca adesea amigdalita pultacee netratata sau tratata aiurea poate duce la probleme renale, cardiace si articulare. Poate ar fi mai potrivit sa mergi in seara asta intr-un serviciu de ORL de urgenta.

mira
| mira a răspuns:

Da.Personal am rezolvat problema cu Ospen si ameliorarea s-a simtit la cateva ore.Bineinteles ca am dus tratamentul pana la capat.

| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Trebuie sa faci o operatie de amigdalita