| lentzig a întrebat:

Am gatul rosu, ma doare si ma ustura si niste mici pungute umflate, cred ca sunt cu puroi...cu ce sa ma tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Amigdalitele provocate de bacterii se trateaza cu ajutorul antibioticelor. Tratamentul dureaza de obicei zece zile. Chiar daca cea mai mare parte dintre amigdalitele bacteriene se vidneca sponta, este important sa se faca tratamentul corespunzator pentru a preveni alte compliatii, mai ales cele care survin in urma unei infectii streptococice netratate.
Antibioticele administrate nu trebuie luate decat la indicatia medicului. Trebuie respectata intocmai perioada de administrare a medicamentului, chiar daca simptomele au disparut, pentru a reduce riscul ca bacteriile sa capete o rezistenta la antibiotic, fapt ce il va face ineficient la o viitoare administrare. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/amigdalita-sau-angina#tabs-tratament

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tratamentele medicale le prescriu medicii!

| Abduco a răspuns (pentru MMihai):

Adevar graiesti!

| Abduco a răspuns:

Pungute unde? Ia un tantum verde si du-te la medicul de familie ca n-ai cum sa dai un diagnostic la telefon sau prin scris!

| Abduco a răspuns:

Cum sa fiti atat de IGNORANTI incat daca il doare pe om gatul si are rosu in gat sa ii ziceti sa ia antibiotice? Sunteti cu capu'? Stiti pentru ce se iau antibioticele? Nu pentru racei, dureri in gat si alte cacaturi de geni ci pentru probleme GRAVE. Sa amintesc ca de asemenea, antibioticul nu scade febra... Da oricum nu conteaza ce zic acum ca voi tot o sa luati antibiotice ca *** cand va doare oriunde. Voi luati antibiotice! Sa vedeti cand chiar o sa va trebuiasca antibiotice, cand o sa trebuiasca sa va operati si antibioticele nu o sa mai aiba niciun efect pentru ca veti fi imuni la ele... Mai cititi si voi prospectul (stiu, e greu, trebuie sa treci de clasa I pentru. asta) exista si efecte adverse si inca multe! Cititi ca nu doare!

| soul2soull a răspuns:

ceai de musetel concetrat se face gargara si un tratament cu antibiotic puternic precum amoxiclav-ul este indicat. daca simptomele continua desi e putin probabil consulta un medic

| Ditto a răspuns:

Fa niste gargare cu apa si sare... dimineata-amiza-seara.dar sa nu mananci sau sa te clatesti jumatate de ora dupa ce ai fcaut gargara

| Vetereanu69 a răspuns:

Aceste intrebari nu se pun aici du-te la medicul de familiewinking

| eldiavolo66 a răspuns:

Antibiotic este cel mai bine sa iei