| Bubunini a întrebat:

Bună.
Am probleme cu gâtul de mult timp dar săptămâna trecută mi s-a iritat și am luat strepsils intensiv, apoi mi-a trecut un pic apoi iar m-a luat și am luat strepsils normal și am băut ceaiuri și azi iar m-a luat și mă doare...nu știu de ce...nici nu știu ce să iau..credeți că am nevoie de antibiotice? Nu fac febră sau să fie umflate amigdalele doar sunt puțin roșii și mă doare când înghit. Trebuie să iau antibiotice sau ceva mai tare de supt? Fluend este bun? Dacă da cât costă sau să o întreb pe farmacistă că nu mi-a trecut bine și să îmi dea ceva mai tare, ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De regulă siropurile sunt mai bune decât strepsils. Ori poți încerca și cu Nurofen. Dar vezi ce-ți recomandă farmacista.
Dacă este necesar, atunci nu este rău să mergi direct la medicul de familie care îți va da trimitere la un medic specialist.
Trebuie te ferești și de alimente și băuturi reci. Deci fără înghețată măcar până te vei face bine.
Sănătate!

| Bubunini explică (pentru anonimg):

Mulțumesc frumos, eu de câte ori mănânc înghețată, cânt, beau rece mă doare, sunt foarte sensibilă la gât și cred că de aceea tot mă doare...dar nu mă pot abține să nu mănânc înghețată sau ceva măcar topită, eu din 2016 am problemă asta, am ajuns la spital cu amigdalele de la înghețată (mâncăm vreo 5 pe zi )mi s-a dat antibiotic și de câte ori mă doare și fac febră iau antibiotice că altfel nu îmi trece și gâtul meu este super sensibil nu acceptă toate pastilele de gât cum ar fi (neo-angin, strepsils intensiv și altele), cele mai bune mi se par strepsils normal și tantum verde

| anonimg a răspuns (pentru Bubunini):

Trebuie să renunți la înghețată așa cum și eu am renunțat.

| Bubunini explică (pentru anonimg):

O să încerc...acum iau trachisept și coldrex sper să îmi treacă durerea de gât, am mers la farmacie și farmacista s-a uitat în gât și nu am infecție zicea să încerc trachisept că cei care au luat le-au trecut și dacă nu trece trebuie să iau antibiotice

| Anon31241212 a răspuns:

Cand ai probleme cu gatul ia decasept. E mult mai bun ca strepsilsul. Strepsilsul irita si mai tare. Bea ceaiuri fierbinti cu miere si putina lamaie. Poti sa iei un sirop de ridiche neagra de la farmacie. E foarte bun. Si daca nu iti revii ia niste amoxacilina sau mergi la medicul de familie.