| Syrten a întrebat:

Hey TPU!
De ceva vreme am început să slăbesc destul de mult, sunt băiat, am 1.87 si mai putin de 70 de kg, nu stiu care e cauza acestui slăbit brusc, poate stresul sesiunii. munca, nu pot explica. Nu am poftă de mâncare mai deloc și nu știu ce aș putea face să iau în greutate fără să mi se facă greață mâncând. Aveți ceva sfaturi? Aș vrea să ajung măcar la 80kg. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanVL a răspuns:

Poate să fie ceva banal, după cum poate fi și ceva serios.
Acum, depinde cât ai slăbit și în cât timp.
Te odihnești bine noaptea (ideal 8 ore, sau măcar 7)?
Dacă te frământă tot felul de gânduri legate de eventualele probleme pe care le ai, e posibil să fie din cauza stress-ului. Încearcă să mănânci cât mai sănătos, să consumi și fructe și salate de crudități, să mănânci pe îndelete, fără grabă, și să nu te gândești la nimic în timpul mesei.

E posibil să fie și o parazitoză intestinală (pentru asta e foarte bun uleiul de dovleac presat la rece).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie, pentru investigatii medicale, ca nu-i nromal ce ti se intampla.
Ai si alte simptome?
Dureri de cap, stari de oboseala epuizante, greata, senzatie de voma?

| RoCkKiD a răspuns:

As incepe cu o vizita la medicul de familie pentru niste analize.
Schimbarile de greutate fara o dieta pot insemna anumite boli si ar trebui ca prima data sa elimini posibilitatea asta inainte sa iti faci strategii pentru a creste in greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce mananci?

| Claudia10girl a răspuns:

Mergi la medicul de familie, pentru investigatii medicale. Poate iti faci analizele sa vezi ce se intampla