| AndreeaCiresanu1958 a întrebat:

De ceva vreme ma confrunt cu o durere in gat. Chestia e ca nu este cauzata de la raceala pentru ca nu imi curge nasul si nici nu sunt slabita. De fiecare cand ma uit in gat langa omusor este o pata alba ca o afta si este dureroasa acum nu mai am afta dar a inceput sa ma usture tot gatul. Am mai avut asta si acum 1 luna 2 si am mancat strepsils si neo-angin si mi-a trecut. Cand am mai avut asta acum 3 luni, am mers la doctor si mi-a dat antibiotic si tot nu a trecut. Dupa aceea am facut exudat si am mers si la ORL si nu s-a gasit nimic. Iar acum ca am scapat de pata din gat si acum ma ustura, am facut o afta in interiorul buzei. Eu ma gandesc sa fie din cauza imunitatii scazute sau din cauza consumului excesiv de lapte pe care eu il fac cam des. Stiu ca am scris cam mult si de aceea dau funda pentri cel mai coerent raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, afectiunile mucoasei bucale, inclusiv aftele recidivante, sunt de competenta stomatologului. Asadar, du-te la un medic stomatolog care-ti poate spune daca este sau nu o forma mai severa de afta bucala, inclusiv ce este de facut in cazul confirmarii severitatii afectiunii.
p.s. Consumul de lapte nu cred (parere personala!) ca poate se constituie intr-o cauza favorizanta a recidivei ulceratiei aftoase, chiar daca ph-ul laptelui este usor acid.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, infectia din gat nu s-a vindecat, pentru ca tratamentul a fost superficial sau mai trebuia repetat.
Pe toata perioada tratamentului, nu este bine sa consumi lapte proaspat (deloc), pentru ca favorizeaza cresterea ciupercii candida, dar este recomandat sa iei antibioticul cu iaurt simplu, neprocesat (exclus cel cu fructe sau indulcit, ori chefir, care-i de fapt cel mai bun probiotic.
Dupa terminarea primei transe de antibiotic se face un alt examen in gat si la nevoie se continua cu transa a doua de antibiotice, pana rezultatele vin negative.

| anonimg a răspuns:

Ai zis bine: imunitate scăzută. Laptele de la animale inlocuieste-l cu cel de soia.
Renunță la dulciuri; zaharul slăbește imunitatea. Chiar și cel din sucurile naturale.
Folosește ceai de mușețel la temperatura camerei (gargara). Fereşte-te de înghețată și tot ce este rece. Nu că acestea ar fi cauza problemei, dar acestea influențează negativ vindecarea.