| Ana2920 a întrebat:

Hey TPU! Deci în fiecare zi mă ustură ochii și stau foarte mult în fața telefonului și a televizorului, se poate să trebuiască să port ochelari? Nu am fost încă la oftalmolog pentru că nu apuc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Laura162 a răspuns:

Ochii te ustura pentru ca sunt uscati si posibil ai si niste capilare sparte, ambele din cauza statului cu ochii in telefon/televizor. Usturimea in sine nu e semn ca trebuie sa porti ochelari, insa privitul excesiv in ecrane pe termen lung iti afecteaza vederea, asa ca o vizita la oftalmolog nu-ti strica.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai neparat nevoie de ochelari ci sa numai stai mult cum zici in fata deviceurilor.
Ochii sunt facuti pentru a fi folositi, dar nu de exemplu pe intuneric privind un ecran cu orele.
Poti face pauza cateva zile din a mai sta cu ochii in ecrane si vezi daca simti la fel si dupa aceea mergi la medic.

| sierra1 a răspuns:

"se poate să trebuiască să port ochelari? "

pune intrebarea unui oftalmolog, când apuci

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu apuci pentru ca stai la tembelizor si telefon, nu? big grin Pai ti-ai raspuns singur la intrebare.

| anonim24248 a răspuns:

Trebuie sa iti pui niste picaturi eu folosesc picaturi,, Lubistril'' le gasesti la farmacie.Dar sa iti faci si un control.