| Axer a întrebat:

Acum un an jumătate aproximativ am fost la un control la ochi.
Și a trebuit sa port ochelari după ce am început sa ii port toată lumea îmi spunea ca medicul oftalmolog/optician la care am fost nu este bun multă lume rămânea oarba și eu după ce am auzit chestia asta am încetat sa ii mai port.
Ca ma usturau ochii și nu sitiam de ce.
Am fost la un alt medic oflamolog și am primit ochelarii și ma simt foarte bine când ii port au dioptriile de 0, 50 sunt de corectat vederea trebuie sa ii port mereu dar mai am o problema în fiecare dimineață mă dor ochii dacă ii țin pre mult deschiși ma ustura adica trebuie sa clipesc mai des.
De când deschid ochii prima data dimineața ma ustura pana ma adaptez.
Ma mai dor ochii din când în când chiar și cu ochelarii dar poate din faptul ca stau mult pe telefon nu situ o sa iau și niște picături poate am ochii uscați.
Dar îmi este frica ca durerile sa nu fie de la prima data de când am purtat aceii ochelari carora îmi spuneau toți ca medicul la care am fost nu este bun.
Am 14 ani.
Eu ma tot gândesc la orbire, glaucom etc doar boli grave
Ma gândesc ca o sa rămân orb pentru ca am purtat acei ochelarii dar bănuiesc că dacă am încetat sa ii mai port acei ochelarii nu o sa pățesc nimic.
Poate o sa ma credeți idiot.
Ma scuzați dar nu ma procem la chestiile astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Idiotenia vine de la telefonul folosit indelungat, cu luminozitate si contrast mare!
Foloseste telefonul cu luminozitate redusa (cca. 20-35%)!
Daca are reglaj de contrast, atunci reduce si contrastul la cca. 75%!
Nu te uita in continuu pe ecranul telefonului, cu vederea fixata!
Clipeste des (cel putin de 1-2 ori pe minut) cand te uiti la ecran!
Fa pauze dupa fiecare 5-10 minute de uitat pe ecran!
Nu mai folosi ochelarii, doar daca nu mai poti fara!
Daca faci si gimnastica oculara, in mod regulat (minim de 4-5 ori intr-o zi), atunci scapi si de acei 0.5 dioptrii, in cateva luni.

| Eireann a răspuns (pentru Bula):

Numai daca are strabism dar presupunem ca are miopie din ce descrie el.

| Bula a răspuns (pentru Eireann):

Miopie cu +0.5 dioptrii? laughing
Unde ai auzit asa ceva?
rolling on the floor

| Eireann a răspuns (pentru Bula):

Nu a zis nicaieri +0, 5, a zis doar 0, 5, poate sa fie cu minus. Avand in vedere varsta e mai probabila miopia.

| Bula a răspuns (pentru Eireann):

0.5 este pozitiv, adica cu +. tongue

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă porți ochelarii constant, o sa ți se refacă cu timpul vederea probabil. E normal sa te mai doară ochii și atunci când porți ochelarii, dar și atunci când nu îi porți. Pentru că se va mai întâmplă să nu îi porți probabil.

Mai sus ți am spus, nu e din cauza primilor ochelari. E o durere normală. Ochii se forțează sa se obișnuiască cu ochelarii.

Nu o sa pățești nimic!