| xCaTgIrLx a întrebat:

Deci sunt in clasa a 6-a si aproape toate fetele din clasa au ciclu.Am doua intrebi:
1.Cum le-au venit atat de repede
2.Cand e normal sa iti vina
P. S. as dori niste sfauturi cum sa iti vina menstruatia mai repede dar nu genul sa fac sex si chestii de astea!
Dau fundita celui care ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Din cauza hranei nesanatoase (carne cu multi hormoni), fetitele au in prezent menstruatii precoce, ceea ce le expune la risc crescut de cancer de san.
2. Prima menstruatie trebuie sapara intre 11 si 16 ani, cel mai bine in jur de 14 ani.
3. Nu exista nici o metoda sa grabesti prima menstruatie (in afara de administrarea de hormoni), dar nici nu ti-ai dori, fiindca asa cum am zis, predispune la cancer de san.
Si crede-ma, nu e nici un avantaj, doar dezavantaje: trebuie sa te speli de 5 ori pe zi, sa te trezesti noaptea sa-ti schimbi absorbantul, sa fii mereu atenta sa nu te patezi, poti avea dureri de burta si sani, chiar nu e nimic de invidiat.

| AndreeaNustiu a răspuns (pentru Brigaela):

Deci aceasta intrebare este pentru tine Brigaela:daca ai zis ca e normal sa iti vina in jurul varstei de 14 ani atunci inseamna ca e inregula daca mie mi-a venit la 13 ani si 7 luni?

| Brigaela a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Da, absolut in regula.

9 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Si mie mi-a venit la 10 ani, avand acum 12 jumatate. Le-a venit asa devremee, dupa cum a spus si Brigaela, din cauza alimentatiei nesanatoase (puiul umplut cu hormoni). Am citit si eu intr-o revista ca e din cauza carnii umplute cu hormoni, in special puiul.
Cel mai indicat este sa apara intre 13-14 ani. Daca nu apare dupa 16 ani trebuie sa mergi la medic (endocrinolog)
Nu-ti dori menstruatie. E foarte naspa. Eu ma simt rau de d-abia stau in picioare, imi vine incotinuu sa vars, trebuie sa stau cu grija sa nu ma patez...
Ciclul vine de obicei dupa 1 an jumatate-2 dupa ce ti-a aparut o secretie alb-galbuie.
Sper sa-ti fie de folos.
Pa, pa!

| eandopuncttk a răspuns:

Si tu te agiti ca inca nu ti-a aparut. lasa ca o sa iti vina si tie si o sa te saturi happy

| Alyceee a răspuns:

Hey, nu-ti sugerez sa-ti doresti asa mult sa-ti vina ciclul. E o chestie naspa. Gandeste-te la niste dureri groaznice de burta, uneori abundenta a sangelui, miroase urat, tampoanele sunt incomode (mai ales vara!), stai cu grija sa nu te patezi...si tot asa.

| meriiAmber a răspuns:

Ai rabdare, o sa-ti vina.
Si nu exista sfaturi pentru ati veni mai repede.
O sa te saturi la un momentdat

| FiddleStick a răspuns:

1.se dezvolta mai repede
2.pe la varsta de 13-14 ani

| Saddelyx a răspuns:

In primul rand nu inteleg de ce vrei sa iti vine mai repede...Doar pentru ca au si celelalte fete din clasa.In al doilea rand nu ai cum.Ciclul vine de la sine si nu vine la o anumita varsta.Iti poate veni si la 16 ani, deci nu-ti face griji ca va veni.In acel moment iti vei dori sa nu il mai ai, te asigur.Deci stai linistita, nu te apuca sa nu stiu ce pastile sau alte dracii din astea.

| andreeateiubeste1992 a răspuns:

Fetele alea, probabil au si sanii foarte mari...ciclul apare de obicei de la 11-14 ani,acelor fete le-a venit ciclu atat de repede si poate si sanii (dca ii au mari)deoarece parintii le-au crescut numai cu hormoni,de la carne,pui etc.iar tu NU.O sa-ti vina si tie cand iti va curge un lichid alb tot timpul,asa le apare tuturor fetelor inainte de menstruatie, sper ca te-am ajutat, fundita?