| Anamaria28491 a întrebat:

Hey TPU! Deci vreau sa va pun o intrebare. Dupa cate tigari pufaite faci cancer in gat sau gura? Si care sunt aceste simptome? Astazi o prietena a mea fuma si i-am zis sa imi dea si mie un fum ca pana la urma de ce nu si eu cum nu sunt fumatoare nu am stiut cum sa trag in piept si am pufait-o incercand sa trag in piept si am tras-o in gat si am simtit o usturime in gat pentru cateva secunde.Ma gandesc ca nu pot face cancer in gat, gura doar dupa cateva tigari pufaite nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face cancer la plamani, nu in gat, de la fumat si daca stai in incaperea unde fumeaza altii, deoarece inhalezi aceeasi cantitate de fum ca si fumatorul.
Este doar o chestie de timp, pana se declanseaza boli pulmonare sau un cancer pulmonar, depinzadn strict de sanatatea si corpul fiecrauia.
Cancerul in gat se poate face de la o infectie cu HPV, provocata de sexul oral neprotejat, nu de la fumat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu o sa faci cancer in gat de la cateva tigari. Sunt fumatori inraiti, car fumeaza ani intregi si 2-3 pachete de tigari si nu fac cancer in gat. Mai repede la plamani. Dar atentie: daca tot fumezi, chiar si o tigara pe zi, creezi dependenta. Asta daca "tragi in piept", ca doar asa intra nicotina in sange. Mai greu prin saliva.

| asuari a răspuns:

Nu faci după câteva, depinde cât înseamnă,, câteva,,. Ai grijă!