| anonim_4396 a întrebat:

azi am facut cea mai mare greseala a vietii mele, adica, asa consider eu. Am 13 ani, si azi, eu cu prietenii mei din zona, am fost curiosi cum este sa fumezi, avand in vedere ca niciunul dintre noi nu a mai incercat vreodata. Am luat un pachet de tigari Vogue mentol si am fumat fiecare cate o tigara. Nu suntem geul de copii din anturajuri proaste, dar am fost curiosi. La un moment dat eu eram singura care a mai ramas sa fumeze, iar ceilalti prieteni m-au intrebat " tu de ce nu tragi in piept" raspunsul este ca eu nu stiu sa trag in piept. Dar nu le-am spus asta. Dar am incercat, am tras si am simtit ca plutesc, m-a durut in nodul pieptului foarte tare. Si m-am simtit ciudat. E grav? Eu in general am pufait. Voi incerca sa ma las, adica nu am inceput de tot azi a fost prima oara, stiu e grav. Dar nu se va mai intampla. Vreau sa stiu ce riscuri sunt daca nu tragi in piept. Si ce riscuri sunt daca tragi, la ce boli poti ajunge. Si care este in cel mai rau caz cel mai bun mod de a fuma. ( pufait, sau sa tragi in piept ). Va rog un sfat, o idee, niste informatii, experiente. Orice ar fi m-ar ajuta. MULTUMESC, DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Dacă astăzi ai fumat pentru prima dată în viaţă, cu siguranţă nu ai devenit deja dependentă. Nu cred că în acest moment simţi nevoia să mai fumezi, am dreptate?
În cazul în care tragi în piept rişti să ai grave probleme cu plămânii. Poţi face cancer, tuberculoză, etc.
Atunci când nu tragi şi doar pufăi, rişti să ai probleme cu tiroida.
Deci oricum ai face, tot pot apărea urmări neplăcute.
Nu este atât de grav că a-ţi încercat. Sunteţi la vârsta la care aveţi multe curiozităţi însă ar fi bine să nu repetaţi acest lucru pentru a nu deveni dependenţi. Când devii dependent, deja ai o problemă serioasă de care scapi cu foarte mare greutate sau în unele cazuri nici măcar nu poţi să scapi de ea.
Pentru mai multe detalii citeşte aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......-fumat_529 şi aici: http://www.stopfumat.eu/index.php?s=page&id=2. În al doilea link sunt prezentate toate efectele negative pe care le are fumatul.
Pa-pa.

| Jorah a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Haha, amuzant raspunsul tau, daca fumezi 1 tigara gata devii dependent? poate tie ti s-a intamplat asa, prima data cand fumezi e o prostie, si dupa mai fumezi doar ca fumeaza si altii sa te dai mare "smecher" ( prostie ).

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Jorah):

Am scris undeva că dacă fumezi o ţigară devii dependent?
Citeşte cu atenţie răspunsul meu, iar după aceea mai discutăm.

| Jorah a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Da, am citit eu prost.

Tot tu ai scris "sau în unele cazuri nici măcar nu poţi să scapi de ea.", da acei oameni sunt prea prosti. Omul nu poate fi controlat de nimeni, daca nu ar mai avea acces la tigari te asigur ca s-ar lasa, ca de unde sa mai traga?

| BiuL a răspuns:

Nu e asta cea mai amre greseala din viata ta, relaxa nu mai dramatiza. Si daca sunt prietenii tai nu trebuie sa iti fie rusine de ei si sa ii minti.
Daca nu tragi in piept exista riscul sa faci cancer la gat, daca tragi in piept riscul sa faci cancer la plamani. Nici o varianta nu e buna, ideal e sa nu fumezi deloc.

| DemonicBlood a răspuns:

Ce rost mai are sa fumezi daca nu tragi in piept, doar de dragul anturajului?
Lasa-le naibii de tigari, o sa iti provoace zeci de probleme cu sanatatea foarte curand tinand cont de varsta ta!
Lasand cancer, tumori, probleme respiratorii, probleme cardiace. Vei avea o piele oribila, dinti negrii si o respiratie urat mirositoare ( de care nu vei putea scapa indiferent de situatie ) plus ca vei avea probleme cu stresul si vei creea o dependenta.

Răspuns utilizator avertizat
| GutuvanMorgan a răspuns:

O tigara de test, c-ati fost curiosi NU E GRAV. dar sa fie PRIMA SI ULTIMA tigara, pana mai incolo (ceva in jurul 20-25 de ani) > daca iti doresti un ten imbatranit, uscat, sanatate in pioneze si sa mirosi a tigara, poti fuma in continuare. Daca iti doresti sa fii frumoasa, stralucitoare, sanatoasa uita de tigara/tigari. Deschide-ti mintea si nu face parte din majoritatea prosteasca la care li-s dragi tigarile.

| alexblack00 a răspuns:

Nu te apuca crede-ma e mai bine asa nu mai fuma mai bine de banii aia mergi la magazin iti cumperi un suc ceva si pleci in casa la un film si e mai ok asa decat sa daii banii pe fum eu asa fac cu banii nici eu nu fumez si am 18 anii

| pisihabarnuare a răspuns:

Trebuie sa stii ca fumatul e rau! nu mai fuma!

| Yoyoo300 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu fumezi, dar daca vrei, trage in piept! Daca pufai poti face cancer la gat.

| BuxyAmstaff a răspuns:

1) Te-a durut pentru ca tu(cred) nu stai cu oameni fumatori si nu esti obisnuita cu fumul de tigara
2) Daca pufai risti sa faci cancer la gat
3)Daca tragi in piept risti sa faci cancer la plamani sau sa iti afecteze respiratia

| SeErgiuTzZz a răspuns:

Pe viitor daca o sa mai fumezi ar fi cel mai bine sa te sfatuiesti cu parintii tai, sa le explici cum a stat treaba si sa iti cumperi o tigara electronica, acea tigara te ajuta sa iti pierzi dependenta de fumat. Ar fi bine sa nu stai pe langa cei care fumeaza, pentru ca curiozitatea creste din ce in ce mai mult. Recomand asta tuturor.

| elviraarisa a răspuns:

Hei, sfatul meu sincer e sa nu le mai pui in gura. fumarul inseamna intr un cuvant autodistrugere, dauneaza atat fizic cat si psihic!

| Cruceru_Ionut_1995 a răspuns:

Doamne ce raspunsuri stupide.
De la tigari daca nu tragi in piept faci cancer la gat si daca tragi peste vreo 30-40 de ani o sa ai probleme dar la batranete daca te lasi devi bolnav o sa ai probleme cu dinti dabea dupa 15-20 de ani dupa ce te-ai apucat si cu stresu cand fumezi dupa ce ai fumat nu esti stresat de nimic si problema cu depedenta este doar in creierul tau...