| Michaela89 a întrebat:

e rau daca ai fierea inflamata? Ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Colecistita ( "fierea" inflamată ) se poate AGRAVA ( acutiza ), sau pot apărea diverse afecţiuni asociate acesteia!

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/colecistita_962

http://www.teodorbuliga.ro/colecistita-acuta

http://www.romedic.ro/colecistita-cronica-litiazica-si-nelitiazica

http://www.doctor.info.ro/alimentatia_in_colecistita.html

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Colecistita poate deveni periculoasa daca nu tii regim, nu eviti grasimile, fumatul, alcoolul. Sanatate!

| petre059 a răspuns:

Nu e asa grav,dar trebuie sa tii regim sa nu mananci prajeli,fasole,varza,sarmale,muraturi,tocaturi, oua, sucuri carbogazoase..., oricum cel mai bine e sa mergi la medic si pana ajungi la el tine regim, apoi iti recomanda daca e cazul si tratament.

| AlinutZzZ a răspuns:

Am citit ca daca nu este tratata poate aduce la hepatita, ai voma care apare greu dar ai senzatia?
Aparent tratamentul este regimul acesta:
Supe si ciorbe de legume sau carne slaba
Tocanite fara ceapa sau cu ceapa fiarta
Piureuri de cartofi, legume
Legume fierte sau fripte
Carne fiarta (rasol) sau fripta
Carne slaba (pui, vita)
Lapte slab si branzeturi slabe
Fructe si legume crude (salate)
Prajituri cu fructe (tarte)

Ce sa nu mananci:
Supe si ciorbe grase sau condimentate
Ciorba de burta
Tocanite prajite
Prajeli (oua, carne, ceapa, cartofi)
Tocaturi (chiftelute, mici, carnati)
Mezeluri grase
Afumaturi
Condimente
Fasole, varza, sarmale, muraturi
Maioneze
Salata de vinete, boeuf
Ciocolata, cacao
Smantana, unt, lapte gras, branzeturi grase
Grasimi de orice fel (porc, rata, gasca, oaie)
Bauturi alcoolice tari sau gazoase
Prajituri cu frisca sau oua