| Maria1300 a întrebat:

Eu beau zilnic 400 ml lapte si fructe,de obicei cate doua(difera in functie de preferinte si de ce am la momentul respectiv,sezon, etc.).
1.E necesar pentru o persoana sanatoasa sa tina cont de cantitatea de zahar natural pe care o ia zilnic?(Atata timp cat nu depasesc niciodata 10 grame de zahar adaugat/zi)?
2.Trebuie avuta in vedere incarcatura glicemica daca nu am diabet sau alte probleme de sanatate?
Rog seriozitate, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Nu este nimic gresit sa ti cont de zaharul natural extras din alimente naturale. Si nu este greșit sa ti cont de glicemia ta daca chiat esti sănătoasă, doar sa nu o ai prea sub nivel deoarece ar putea sa iti provoace anumite,, crize,, cam neplăcute.
Nu ai nevoie acum sa fi atenta daca mananci in plus un mar sau o piersica, de tot ce ai nevoie este sa fi atenta la alimentele prăjite, pâinea(faina) si zahărul. In rest daca nu exagerezi cu alimentele de mai sus stai linistită.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Buna

1,in primul rand diabetul nu il faci de la zahar, saracele animale care consuma fructe toata ziua sunt la insulina oare, desigur ca nu, omul fiind o primata care consuma in trecut multe fructe poate consuma multe fructe, 5 fructe minim, fructele vin cu multe vitamine, carbo sanatosi, desi mitul zaharul = diabet este un mit, pur simplu pancreasul este bonav, nu recomand sucurile de fructe si consumul de fructe asa cum lea lasa natura, una e sa consumi 4 portocole alta e sa bei un pahar de suc de portocale, ca valoare nutrivita este superior consumul lor

2, repet nu dai in diabet sunt povesti, uni sunt vegetarieni o viata nu au diabet, in fapt nu te poti ingrasa daca consuma decat ai nevoie, multe legume recomand, fructe 5 per zi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zahărul este un aliment rafinat, fără fibre, vitamine. De evitat.

| Digikey a răspuns:

Laptele ala o sa provoace niste daune in timp.
https://dozadesanatate.ro/boli-legate-de-consumul-de-lapte-de-vaca/