| Ionut111117 a întrebat:

Nu vreau sa exagerez, dar zilnic beau aproximativ 1litru de lapte si 3 litrii de apa. Nu am diabet. Pur si simplu mi se face pofta. Ar trebui sa reduc cantitatea? am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Apa se bea si in functie de greutatea corporala si de activitatile pe care le practici. Daca ai 100kg si alergi 20km pe zi bei prea putina apa de exemplu. Daca stai ca o leguma in casa sinu iesi afara la aer, bei prea multa apa. Acum daca tu nu dai mai multe detalii, cum am putea sa te ajutam noi?

| Ionut111117 explică (pentru GdX):

Pai cateodata mai ies si afara, cateodata mai stau si in casa straight face

| ziptrack a răspuns:

Laptele este unul dintre putinele alimente complete, continand atat proteine cat si grasimi si carbohidrati. Consumat sub forma de lapte batut, ajuta foarte mult la restabilirea microbiomului adica a florei intestinale, intrucat contine o cantitate insemnata de probiotice.

Bunicii si strabunicii nostri mancau doar branza, lapte, mamaliga si cateodata carne si erau foarte sanatosi si traiau foarte mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziptrack):

Da ma, dar ei mancau branza, lapte si mamaliga de la ei din gradina... lapte de la vaca lor, dusa la pascut natural pe camp. Nu luate din supermarket...

| ziptrack a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai si ce te opreste sa-ti cumperi lapte de la tarani sau sa-ti cumperi 2 capre si o vaca?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziptrack):

Cine are timp de capre si vaca? Stau la apartament si oricum sunt toata ziua ocupat cu serviciu si proiecte.

Iar acum taranii folosesc chimicale la greu...

| ziptrack a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cumpar lapte de la tarani. Nu-l fierb pentru ca nu vreau sa-i distrug grasimile si enzimele, ci il las la prins. Asa se dezvolta o multime de probiotice iar grasimea si enzimele raman.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziptrack):

Da, de acord cu lasatul la prins.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Bravo, bravo, cand vei fi diagnosticat cu tuberculoza sa ne dai de stire.

| ziptrack a răspuns (pentru doctorandus):

Eu v-am mai spus ca sunteti indoctrinat de media.

Oamenii fermentau laptele de mii de ani stimabile si nu murea nimeni de TB, in timp ce oamenii mor acum din cauza bolilor cronice care se declanseaza cand sistemul imunitar e suprimat, ori laptele fermentat prin aportul mare de probiotice, repopuleaza flora intestinala adica sistemul imunitar.

TB nu se dezvolta in lapte fermentat din cauza PH-ului acid probabil. Va recomand urmatoarele studii.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3972962/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26544204

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Cred ca ai fumat ceva interzis, d-aia scrii ce-ai scris mai sus.

Explicatie pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Galopul_lui_Gish

Nu e sarcina mea sa te invat biologie si medicina.