| Prietenoasa a întrebat:

Deci dupa parerea voastra am o alimentatie sanatoasa? In fiecare dimineata beau un ceai. Am un blender acasa si in fiecare zi beau un suc natural facut la el. Zilnic mananc fructe si legume. Deci am? Si ce ma mai ajuta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Fructele sunt ok, dar corpul mai are nevoie de proteine (carne, peşte, ouă, lactate), lipide (mezeluri, unt, ulei, brânzeturi), fibre, (salate, andive, praz, spanac, fasole verde)...
Şi aşa mai departe...

| RazvanRo22 a răspuns:

Buna, da, intr-adevar mananci sanatos. Alimentatia sanatoasa te ajuta in primul rand la evitarea aparitiilor anumitor boli sau chiar si la imunitatea organismului. Ar fi ideal daca ai face si miscare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi în ce constă o alimentaţie sănătoasă la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

http://www.radioromaniajunior.ro/......natoase-26

http://www.google.ro/......http?/url

http://florinrosoga.ro/blog/obiceiuri-alimentatie-sanatoasa/

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

ACUM poţi să tragi "singură" concluzia...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentatia sanatoasa nu consta numai in asta, trebuie sa consumi si proteine, lipide.
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| suMRed34 a răspuns:

Ai o alimentatie sanatoasa din ce ai spus tu, o alimentatie sanatoasa iti confera un plus de energie si o stare mult mai buna, o imunitate crescuta, in principiu ai doar beneficii in urma unei alimentatii corecte!

| chitaramea a răspuns:

Da mananci sanatos ceea ce ai enumerat mai sus, dar alimentatia sanatoasa nu consta numai in asta ceea ce mannci sanatos ci SI SA NU MANANCI NESANATOS! Asa ca noi nu iti putem spune daca mananci sanatos pentu ca nu ne.ai spus ceea ce manci toata ziua ci o parte din ceea ce mananci! sper sa iti fi fost e ajutor!