| CristianSimionica73Iuliscamaxima a întrebat:

Hey TPU!

Ieri am jucat un meci de football si am fugit mult si ma dor ingrozitor calcaiele sad sad.
Va rog spuneti-mi cum pot sa imi treaca durerea de calcaie
Dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei_Laurentiu_1987 a răspuns:

Pai fi atent la ce iti zic :
Dureri de calcai : Ce trebuie facut imediat

Intr-o fasceita, persoana respectiva poate, la domiciliu, sa aplice o punga cu gheata, mai ales daca este prezenta o umflare a calcaiului, o marire in dimensiuni. Administrarea unui analgezic sau antiinflamator (ibuprofen, ketonal) este recomandata. Daca durerea de calcai nu cedeaza, se recomanda un consult medical. Cu privire la osteonecroza nu exista niste recomandari pe care pacientul sa le respecte la domiciliu.

Dureri de calcai : Cand trebuie mers la medic

Osteonecroza este o boala rapid invalidanta, care afecteaza major capacitatea de miscare, si implicit viata personala si profesionala a celui afectat. Prin urmare, o diagnosticare si un tratament precoce cresc sansele de reusita. Fasceita necesita un consult de specialitate pentru a evita evolutia si eventualele sechele. Medicul ortoped este singurul care poate ghida pacientul spre un regim igieno-dietetic corespunzator, spre un tratament benefic.

Dureri de calcai : Recomandari

Durerea de calcai nu trebuie neglijata. Ea poate parea banala, dar ascunde o evolutie severa, cu numeroase complicatii si sechele. Mobilitatea, capacitatea de miscare, de deplasare, pot fi grav afectate. Un diagnostic precoce si un tratament rapid administrat, pot fi cheia unui rezultat satisfacator. Important este ca pacientii sa fie constienti de riscuri, sa fie corect informati, sa se adreseze la timp si sa respecte indicatiile ortopedului.

Iar pentru tratament mai multe detalii sunt aici : http://www.tratament-dureri.ro/......calcai.php