| Captive a întrebat:

In urma cu 1 luna,mai mult sau mai putin, am facut candida. Am fost la ginecolog, mi-a facut o lama,m-a consultat, etc si mi-a prescris ovule polygynax, cate unul in fiecare seara, 3 pastile de omicral 1 la 3 zile, si eficef.
Am inceput tratamentul cu ovule 3 zile, iar dupa aceea mi-a venit menstruatia si l-am intrerupt si reluat dupa vreo 5 zile.
In timpul tratamentului cu ovule, mentionez ca am facut de cateva ori sex, desi poate nu trebuia.
De aproximativ 4-5 zile am terminat tratamentul si nu mi-a trecut. Am secretii branzoase, usor galbui din nou. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Candida se dezvolta in mediu acid, asa ca este important ca sa faci bai de sezut in apa cu bicarbonat de sodiu alimentar sau doar spalaturi cu apa cu bicarbonat, o lingurita la 1 litru de apa, aceste bai le poti face in mod obisnuit de 2 ori pe zi.
Ca dezinfectant este bun si ceaiul de coada soricelului cu care vei face de asemenea spalaturi.
Este insa necesar sa consulti din nou medicul pentru a vedea stadiu in care te afli dupa tratament si desigur partenerul tau trebuie sa se trateze pentru ca, ciuperca aceasta candida este molipsitoare.
Pe timpul tratamentului nu este indicat contactul sexual pentru ca se pot produce iritatii si atunci tratamentul nu produce efectul dorit.
Un gand bun si multa sanatate.

| humuhumunukuakuapua a răspuns:

Si eu am facut tratament similar dar am inteles ca este periculos pentru prezervativ din cauza substantelor din ovule care il pot face sa se rupa.Cred ca asta ar fi trebuit sa iti spuna medicul si din cate stiu si partenerul tau trebuia sa faca tratament din cauza ca este purtator si s-ar putea sa iei bacteriile inapoi daca o faceti neprotejat. Eventual daca ai discomfort si aceleasi simptome cum ai avut inainte de tratament mergi inapoi la medic si discuta mai in detalii problema sper ca te'am ajutat cu ceva

| Captive explică (pentru humuhumunukuakuapua):

Si cam ce tratament ar trebui sa isi faca el?
Tot timpul o facem neprotejat.

| Captive explică (pentru humuhumunukuakuapua):

El nu are si nu a avut simptome. Poate pur si simplu sa mearga la farmacie si sa ceara tratament, chiar daca nu are simptome?

| K0sti a răspuns (pentru Captive):

Felicitari! Cap aveti, minte va mai trebuie! Adica stii ca ai probleme si vrei sa-i faci si altuia rau!