| justagirl11 a întrebat:

Am si eu o problema. Am fost la ginecolog acum o luna si ceva, pentru control si pentru ca de ceva timp aveam o secretie branzoasa, abundenta, urat mirositoare, aveam senzatia ca trebuie sa urinez mereu si ma usutura cand faceam asta, aveam mancarimi si nu mai patisem niciodata asa. Doctorul mi-a spus ca am candida si mi-a prescris niste ovule, si pe langa asta, anticonceptionale, deoarece am probleme la ovule si am ciclul foarte neregulat. Am facut tratamentul cu ovule (10 zile) si totul a revenit la normal, am terminat un blister (YAZ se numesc pastilele), n-am avut niciun efect advers, singurul lucru pe care l-am patit e ca mi s-au marit sanii destul de mult. Mi-a venit ciclul dupa 28 de zile, doar 3 zile m-a tinut. Am inceput al 2-lea blister si de cateva zile am observat ca am o secretie apoasa, cu un miros ciudat si cand se usuca e galbuie asa. In rest nu am mancarimi, usturimi, sau alte senzatii. Am citit pe net ca e posibil sa fie din cauza pastilelor. Voi ce credeti? Ati mai patit? Ma gandesc sa nu fi disparut candida. Tin sa mentionez ca am 20 ani, viata sexuala inceputa de 2 ani. Fac sex cu iubitul meu fara prezervativ, iar pe perioada tratamentului cu ovule nu am facut nimic. Pareri, idei, sugestii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Si candida de unde ai luat-o daca ai prieten? laughing

| justagirl11 explică (pentru AndreiWeisz):

Candida o face orice femeie, si nu trebuie neaparat sa faci sex ca sa ai candida. Poate sa iti apara si daca esti virgina. Daca nu stiai poti citi pe net ca scrie peste tot laughing

| AndreiWeisz a răspuns (pentru justagirl11):

Sunt student la medicina si candida in marea majoritate a cazurilor se ia prin contact sexual laughing De ce sa ma gandesc ca ea in acel mic procent al exceptiilor?

| justagirl11 explică (pentru AndreiWeisz):

Nu e un procent atat de mic cum afirmi tu laughing E prima data in viata mea cand mi se intampla asta. Si nu am facut sex cu altcineva, daca asta afirmi happy