| ovidiugiurgiu18 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o problema,m-am intepat cu furca in picior,dar nu m-am intepat in talpa sau ceva,e un pic mai sus de oul piciorului, mi-a curs sange, dar foarte foarte putin, furca era veche de 50 de ani. Credeti ca e cazul sa fac vaccin antitetanos? Adica e o intepatura mica, aveam si cizme, dar mi-a intrat prin cizma si imediat am scos-o, credeti ca e grav? Adica nu ma doare asa tare acum, pot sa umblu fara sa schiopatez, am dat cu apa rece si apoi cu spirt pe rana, sper sa nu fie nevoie de vaccin antitetanos ca nu cred ca e asa grav, repet e ca o intepatura, e mica, abia daca se vede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea rana trebuie imediat curatata (spalata) si dezinfectata (cu ce ai la indemana: spirt sanitar, palinca, vodca, apa oxigenata etc.), dupa care si pansat usor (sa nu se atinga pansamentul de rana deschisa! ). Daca s-a aplicat, pansamentul trebuie schimbat zilnic, cel putin odata.
In orele si zilele urmatoare trebuie urmarita rana si zona alaturata, sa nu faca puroi si sa nu apara o dunga neagra sub piele, care urca!
Daca nu apar puroi sau decolorare, atunci rana se va vindeca fara probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este cazul sa faci antitetanos!
daca ti-a curs sange, atunci esti deja infectat si ai nevoie de vaccinul antitetanos, de urgenta!

| Sophieka a răspuns:

Mai bine mergi sa faci antitetanosul pentru siguranta si linistea ta.

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru Sophieka):

S-a rezolvat am mers si am facut vaccinul antitetanos, mai bine sa fiu sigur ca nu mi se intampla nimic + ca doctorita mi-a spus ca vaccinul e valabil timp de 5 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o zgârietură.
Esti speriat degeaba.

| alexalx1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jassmina îl sperie mai mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Poate nici furca nu-i chiar de 50 de ani.
Să aibă oare peste 40?
De ani.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 5 ore | neraki a răspuns:
E o zgârietură.
Esti speriat degeaba."
?!?
nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar pe lumea asta iti pot face chiar reclamatie penala pentru ca te bagi ca musca in lapte si el poate sa moara din cauza ta

"mi-a curs sange"
EVIDENT CA ***TREBUIE*** vaccin antitetanos, odata ce a curs o singura picatura de sange, si crede-ma ca daca nu il faci la timp, MORI... SIGUR! (nu stiu exact in cat timp trebuie sa il faci, dar dupa ce expira timpul nu mai exista nici o solutie sa nu mori)