| dana1407 a întrebat:

Mama mea a fost muscata de un paianjen de deget, imediat a inceput sa ii curga sange. Am presat locul sa iasa sangele, in caz ca ar fi fost un paianjen veninos si l-am dezinfectat. Am citit pe net sa ia aspirina si sa tina gheata in locul cu pricina. Problema e ca degetul s-a invinetit s-a umflat si o doare foarte tare. Ce poate face pana dimineata, cand merge la medic, ca sa calmeze durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BloodAndBon3 a răspuns:

Cum a zis si paul, incearca sa mergi la urgenta. Un vecin a murit muscat de o vaduva neagra laughing (Doamne fereste si Doamnul sa-l ierte! )

| dana1407 explică (pentru BloodAndBon3):

S-a mai linistit acum putin. nu a fost vaduva neagra

| BloodAndBon3 a răspuns (pentru dana1407):

Nu am zis ca ar fi fost acelasi fel de paianjen, doar sa aiba grija. Cine stie ce 'dihanii spurcate' te musca uneori. Poate e si ea alergica la anumite chestii... cum sunt eu la tantari. Daca m-a piscat unul... in zona respectiva zici ca am fost batut ore in sir cu o bata.

| alexandruenache a răspuns:

Eu as propune sa mergeti la urgenta.

| alexandruenache a răspuns:

Acum serios, chiar du-te la urgenta. Si eu am fost muscat vara asta de un paianjen pustic maro si am avut exact aceleasi simptome. Tot trebuie sa mergi la urgenta.