| didutza a întrebat:

o intrebare.pt fete.deci.am 13 ani si 7 luni si in luna septembrie mi-a venit pentru prima oara ciclul (de 4-5 luni), mi-a venit normal.in prima zi mai incet, in urmatoarele 2 mai tare.si inca 2 zile mai incet (cred ca e normal, nu?)de atunci nu mi-a mai venit.dar de vreo 2 zile ma doare burta groaznic.de parca m-ar lovi cineva in burta.dar nu chiar jos la burta.pe la mijloc.am scurgere de vreo 2 luni(ingrozitor de mult crying ). apropo am 1.68 m si 50 kg. oare trebuie sa-mi vina? sau ce? ca sincer nu stiu ce sa mai cred. FUNDA!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată, sper că apreciezi un răspuns concret şi corect/avizat ( chiar dacă e dat de un băiat ).

Situaţia prezentată de tine este relativ normală.
O menstră obişnuită durează între 3-7 zile cu o sângerare moderată; deci, a ta a fost NORMALĂ.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

De asemenea, simptomele menţionate de tine pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Pentru acele dureri de burtă/ovare POŢI lua ( cu respectarea Prospectului ) : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 600 mg ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul an nu știi la ce sa te aștepți, e foarte dereglat, e posibil sa-ți întârzie sa-ți vina mai repede sau chiar sa nu-ți vina timp de o luna sau mai multe(la fiecare fata e diferit).In general durerile de burta înseamna ca ar trebui sa-ti vina.Sunt câteva semne la care ar trebui sa fii atenta(dureri de burta/spate etc.) astfel încât sa nu te ia prin surprindere. happy

| gingergirl1 a răspuns:

Stai linistita! happy
Si mie mi-a intarziat odata in jur de 3 luni deci e ceva normal!
Dar nu ar strica sa treci si pe la un doctor daca nu iti vine in curand, acum na'e vorba de 5 luni de zile...

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Durerile de mijloc pot proveni de la o simpla raceala(daca stai desculta pe gresie daca umbli cu mijlocul gol daca ai stat jos pe ceva rece etc) nu ai de ce sa te speri stai linistita ca se mai intampla de obicei aproximativ primele 3 zile iti curge mai din abundenta(mai mult )si dupa incepe incet incet sa iti curga mai moderat(mai putin) iar cu scurgerile poate sa fie si de la raceala nu pot sa iti spun sigur ca este de la raceala dar se poate poti incepe prin ati lua niste proteslipuri (absorbante zilnice ) I-ati un calendar sau noteaza-ti pe telefon de fiecare data cand iti vine menstruatia asa poti sa vezi daca iti vine regulat sau neregulat. sSper ca ti-am fost de folos

| LiiaX3 a răspuns:

Stai calma, este normal pentru prima data. nu te mai speria degeaba. Se poate sa fii racit si de aceea. Sper sa te ajute asta. si sa incerci sa nu te mai sperii asa degeaba :*

| didutza explică (pentru LiiaX3):

Apropo am uitat sa scriu ca sigur nu sunt racita:*

| LiiaX3 a răspuns:

Daca nu esti sigura, intreaba`ti mama despre asta. Dar sunt sigura ca este ceva normal. am patit la fel cateodata si acum. :* Baftaa :X