| ALeXsSaY a întrebat:

O prietena mi-a zis ca a fost izbita foarte tare de gheata de un tip(adica a daramat-o pe gheata cu forta) S-a lovit la cap(zona cefei si a cerebelului) si la coloana foarte tare. Pe moment, mai bine de 1 min i s-a oprit respiratia, lesinand, dar si-a revenit singura dupa 5 minute.(nu a ajutat-o nimeni). Dupa acest episod, acuza dureri, pe langa cap si coloana, in piept. De atunci (3 saptamani) spune ca are lipsa de aer si i se opreste respiratia foarte des. A fost la medic a 2a zi dupa ce a avut acel incident si i-a zis ca nu are nimic. Eu nu cred, din moment ce are dificultati in respiratie si o durere constanta in piept de 3 saptamani(ar fi trebuit sa ii treaca.). Voi ce spuneti? ce ar putea avea? Oare e ceva pornit de la coloana pe sistemul nervos? Chiar am nevoie cat mai repede de raspunsuri. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Cat de tembel sa fii sa faci chestia asta unei tipe, sau unui copil?
normal ca inainte sa faca tampenii nu se gandesc la consecinte.
sincer nu stiu ce sa zic legat de problema ei, dar ceva nu e in regula si are nevoie de controale amanuntite.

| bulin a răspuns:

Nu i se poate opri respiratia, atunci cand respiratia se opreste si inima se opreste.A stat 5 minute inconstienta sau exagerezi? Recomand sa mearga la neurochirurg cat de curand pentru atenuarea durerii poate lau antialgice + antiinflamatoare.

| Veme a răspuns:

Da, poate exista o legatura intre lovitura la ceafa si oprirea respiratiei; sa mearga la spital!

| reademik a răspuns:

Parerea mea este ca a fost doar o lovitura, o sa treaca, este foarte bine ca a fost la doctor, plamanii se pot misca de la locul lor la distante de 2-7 mm, mutarea plamanilor este foarte dureroasa si ca sa isi revina trebuie sa doarma pe o parte, sa evite somnul pe spate, dar daca totusi asa se simte mai bine sa doarma fara perna. daca simptomele nu dispar trebuie sa faca radiografie pulmonara si lombara.

| pytyk_2297 a răspuns:

Sti ca gatul are un os numit marul lui adam ei bine ea cand a cazut osul acela a fost lovit de caile respiratorii din gat si asa ei i sa luat respiratia eu recomand sa se duca la un doctor specialist sa i se faca o radiografie funda?

| Dorin_Barbu_1981 a răspuns:

Sa si faca de urgenta un tomograf