| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU!
Pe 4 iulie(luna aceasta) am avut ultima menstruatie. Astazi, 23 iulie mi-au venit din nou "musafirii nepoftiti". E normal? big grin
Ar trebui sa-mi fac griji? Prima data mi-a venit pe 22 August, anul trecut... Ma gandesc ca, fiind doar inca in perioada de "adaptare"hee hee, adica pentru ca nu s-a reglat inca.... thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există perioadă de adaptare!
Este o disfuncție hormonală.
Ori bei ceai de crețișoară ori faci dozările hormonale.
Sunt femei care nu au niciodată menstra regulată!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Menstruatia poate fi neregulata in primii 1-2 ani. Dupa aceea, ciclul se stabilizeaza si dureaza in jur de 28 de zile la marea majoritate a femeilor. La unele femei durata ciclului poate fi cuprinsa intre 20-40 de zile incadrandu-se in variatiile normale ale ciclului menstrual. Varsta este un factor foarte important in determinarea duratei ciclului. Intr-un studiu facut pe parcursul unei perioade mai lungi de timp, se arata ca ciclul dureaza in jur de 33 de zile pentru persoanele sub 21 de ani; 28 de zile dupa 21 de ani; si 26 de zile in jur de 40 de ani. Durata ciclului se micsoreaza in jurul varstei de 46 de ani si ajunge in jur de 31 de zile pe la 49 de ani. Femeile slabe si cele atletice au un ciclu menstrual mai lung.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/calendar-menstrual

| faaalyoana a răspuns:

Daca si asta poate fii un motiv, dar stai linistita k ti se va regula ea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primii 2 ani menstruaţia poate fi neregulată.
Nu te speria, totul este bine!