| George628zz a întrebat:

Poti muri daca ai infecție la măsea (puroi)? Auzisem ca puroiul iti poate merge la creier.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tcalculatorandreea a răspuns:

Infecția poate ajunge in sânge doar daca ai foarte multa si se intampla destul de rar. Daca te doar si te deranjează foarte tare încearcă să te interesezi de un medic stomatolog.Infectia se duce prin curățare a locului, prin antibiotic(pastile) sau printr-o solutie pe care ți-o pune in general medicul la masea dar fiind stam acasa in perioada asta Si nu cred ca găsesti un medic poti sa încerci sa iti curați maseaua cu apa si sa mergi la o farmacie si sa le explice ce ai si le spui sa iti dea ceva.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In cazuri foarte grave, infectia poate ajunge in sange, dar daca iei antibiotic va trece si zinc

| George628zz explică (pentru RAY):

Si daca ajunge in sânge se poate intampla ceva rau?

| RAY a răspuns (pentru George628zz):

Da,depinde de sistemul tau imunitar

| Drimmero a răspuns:

Prostii, am avut ani de zile o infectie nasoala la 3 masele, m-au lucrat silentios si n-am mai murit, cand deja erau in stare grava incepuse durerile infioratoare, de nu dormeam noptile, am ajuns la dentist si m-a rezolvat rapid in cateva 'sedinte' cu ciocanul si bormasina (glumesc). Acum sunt ok, am rezolvat problemele. Vezi sa nu faci absces, ca ala e mai naspa. Cert e sa te duci la dentist cu prima ocazia fara frica, acum sunt mult mai evoluati si nu prea simtit durere decat in anumite circumstante, e posibil sa-ti umble pe canal daca e foarte cariata, sa iti obtureze, sa ai grija sa te anestezieze ca altfel te urci pe tavan de durere, nu zic asta ca sa te sperii, ci sa te informez.

| JicaContra a răspuns:

Puroi la masea e o problema destul de grava sa mergi la dentist la urgente, fa asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la septicemie da se poate muri.