| Chan_Simy_1998 a întrebat:

Buna,am si eu o problema.Am fost de 2 ori la dentist, insa am ramas cu 2 bucatele din masea, si trebuie sa mi le scoata si pe alea.Am puroi. si ma doare ingrozitor.Insa am puroiul in gaura de la masea. ce pastile sa iau? sau cum. scap de puroiul de la masea?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie să ti dea augmentin, ai nevoie de antibiotic, i ei 7 zile augmentin, cum il prescrie medicul, scapi de puroi si infectie, si după mergi la dentist sa ti le scoată calumea.