| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca ma confrunt cu o problema in ultimele zile, de nici eu nu mai inteleg daca e sau nu vreo problema. E vorba despre scaun (treaba mare, caca) si am observat ca ma fac asa mai moale, nu dintr-o bucata tare si intreg cum imi stiu eu scaunul de obicei. Am inceput sa iau Eridiarom 2-3 zile (ma gândeam ca am o mica diaree) si sa mananc dulceata de afine. Acum de ieri ma gândesc ca sunt constipat, deoarece nu ma mai trece la wc, ma fac foarte putin. Am inceput sa iau acum pentru constipatie (gen apa calduta cu bicarbonat de sodiu, seminte de in, etc) si ma fac ok, doar ca tot moale. E posibil sa mi se fi schimbat structura (nu stiu daca e corect formulat) scaunului? Ca deja cred ca mi-am zapacit treaba mare, când ma fac moale nu imi place ca e moale, când ma fac tare nu imi place ca e tare, vreau sa ma fac asa dintr-o bucata si nu foarte tare. Mi s-a explicat ca modul in care faci treaba mare se poate schimba, nu e litera de lege daca te-ai facut intr-un anumit fel, nu tot asa trebuie sa ma fac, desi eu nu as prea spune. Eu nu mai iau nimic, nici de diaree nici de constipatie, voiam azi sa-mi pun un supozitor cu glicerina, dar cred ca nu are rost, din moment ce m-am facut. nu?
Va mai intreb : voi cum aveti scaunul? Nu stiu de ce stiu eu, unde am citit sau auzit cândva, pe google nu am gasit, cica daca se murdareste wc-ul inseamna ca scaunul are o problema. E adevarat?

O zi buna! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cine ti-a explicat, ti-a explicat bine, scaunul nu trebuie sa fie tot timpul de aceeasi consistenta sau culoare, astea difera in functie de ce ai mancata, cata apa ai baut si multi alti factori, asa ca e perfect normal ca sa difere scaunul de la o zi la alta.
Prostia pe care ai facut-o (Sa iei medicamente pentru ca ti s-a parut tie ca nu ai scaunul bun, chiar daca il aveai) sa nu o mai faci. Diaree inseamna scaun aproape ca apa, foarte apos, constipatie e cand nu poti sa faci sau simti ca nu ai facut cat trebuie si de obicei astea doua se rezolva spontan si au ca si cauza alimentatia, asa ca nu e necesar sa iei medicamente decat daca nu se rezolva in cateva zile.
Partea cu daca se murdareste wc-ul e o aberatie, scaunul nu trebuie sa fie de ciment si uscat, aia ar fi o problema (Dar din nou, doar daca lucrul asta dureaza cateva zile/o sapt.)
In concluzie nu mai lua medicamente pentru ca "ti se pare" niciodata, nici medicii nu iau singuri medicamente pentru ca "li se pare", ca sa vezi daca chiar ai ceva probleme de sanatate trebuie consult medical si analize, nu ne jucam cu medicamentele pentru ca "mi se pare ca nu e bine" sau "am auzit ca..."

| HLucian a răspuns:

Salut,structura scaunului nu se modifica de capul ei, cred ca ti-ai dat peste cap flora bacteriana naturala, incearca o cura cu probiotice de 20 zile. Da, daca se murdareste wc-ul inseamna ca organismul tau are o problema. Iti recomand probiotice de calitate, nu prostii la 20 lei. La momentul actual cele mai bune probiotice sunt Enterolactis Plus.