| Alleemax a întrebat:

revin iar ieri am baut cola si m-a durut stomacul îngrozitor toata noaptea si încă mai mă doare am si stari de voma si am facut si febra iar azi noapte nu am putut sa dorm deloc va rog ajutați ma nu mai pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate asa te lecuiesti, tu si altii de Cola. Poate ca nu a fost originala ci asta facuta in Romania. Daca e vorba de febra asta nu mai este de la Cola.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu pare a fi numai de la cola. Daca ai mancat ceva care nu ti-a facut bine si e o toxinfectie de la asta se moare. Mergi la urgente sau cheama salvarea.

| GoldenZenith a răspuns:

Cola este una dintre cele mai daunatoare bauturi. Pe langa faptul ca iti face ficatul praf, iti distruge mucoasa stomacului. Probabil ai baut atat de multa pana acum, incat organismul tau o respinge.

Cola contine foarte multa cofeina si probabil de aceea nu ai putut dormi, pe langa faptul ca ai senzatie de rau.

E o chestie antitetica starea ta de voma, pentru ca bautura asta are o substanta antivomitiva in ea, probabil singurul lucru bun.

Eu am incetat sa mai beau cola pentru ca pe langa substantele de mai sus, are si f mult zahar, care din nou, este nociv.

Stiai ca oamenii care o fabrica, nici macar nu o beau? Asta iti recomand si tie. Vezi cat dureaza senzatia asta de rau, daca e o perioada mai mare de 3 zile, mergi la medic.

| Marinmarin a răspuns:

Si eu am patit
E posibil sa ai acid la stomac. Eventual incearca sa mananci chestii uscate cum ar fi pâine, biscuiți etc. ca sa iti absoarbă din acid.
Oricum o sa te mai doara dar nu asa tare. Faza e ca nu prea ai ce face decat sa astepti sa lucreze stomacul.
Si incerca sa nu mai bei cola. Si daca chiar nu poti atunci bea numai dupa ce ai mancat bine ca atunci nu afecteaza asa tare stomacul.winking
Sper sa te faci bine