| FloareaLotusuluiAlb a întrebat:

salutare! astazi am ceva in legatura cu mama chiar nu stiu ce se intampla! deci sa va povestesc ea de cateva luni cam de 5-6 luni tot are greturi foarte des nu poate sa manance...si are grija ce mananca dar ea tot se ingrase si e o forma asa nu normala mai rotunda chiar nu stiu ce sa mai fac adica mananca salate fructe lactate tine dieta dar ea tot se ingrase si in forma rotunda si mereu se vaita la tata ca o doare burta ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Mama ta este insarcinata si vei avea un fratior / surioara! In familie va mai veni o minunatie mica... Gandeste-te la niste nume ca sa o ajuti pe mami... Numai bine!

11 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Eu zic ca mama ta ar trebui sa mearga la un medic gastro - enterolog sau internist, sa faca niste analize de sange, o ecografie abdominala si sa vedem ce se vede acolo. Ceva nu este OK! Mama este la menopauza? Are ceva probleme cu tiroida, ficatul? Ce zodie este mama? Ce meserie are? E genul linistit de persoana sau agitat? Ar putea fi ceva la fiere insa imi mai trebuie niste raspunsuri ca mi-ai scris banalitati pe care nu ma pot baza prea mult. Numai bine!

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Caro34):

Este zodia leu este doctor specialist si de cand am zis de 5-6 luni nu mai are menstruatie este genul de persoana calma

| Caro34 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Deci, d-na Leu este medic si se vaita putin... Stii, instalarea menopauzei aduce cu sine cateva probleme insa nu trebuie sa te ingrijorezi fiindca este ceva normal pentru o femeie insa mama ta nu este inca pregatita sa-si accepte viitorul. Sapt. asta e mai dificila pentru lei, chiar daca ei sunt tari in aparenta! Faptul ca este calma ajuta si asta la depunerea kg. Mama ta trebuie sa fie intre 45 - 55 ani, deci inca tanara - nu o poti include in planurile tale de petrecere a timpului liber? De ex. sa mergeti amandoua la o sala de sport, seara cand ea e mai libera sau du-o cu tine la o plimbare de 30 - 45 min zillnic prin parc in aer curat, imbracata sport cu apa cu lamaie in termos la voi. Apoi acasa puteti face amandoua exercitii de pe net pentru diferite parti ale corpului. Mama mea e, din pacate, mai in varsta si operata de mai multe ori, deci fizic foarte slabita si locuim si foarte departe una de alta insa mi-ar placea sa pot face aceste lucruri cu ea. Tu esti tanara si ai prietene - mama ta poate fi cea mai buna prietena a ta in mai multe activitati care d-nei doctor specialist i-ar prinde bine! Ce zici? Apa sau ceaiuri multe ar fi super pentru ambele si daca as sti ca-i de la fiere ti-as spune ce ar fi indicat sa bea ca sa fie OK. Apoi daca esti din Bucuresti ai acolo un medic super pentru slabit. De unde esti? Numai bine!

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Caro34):

Da sunt in Bucuresti si mama nu are 45 de ani ci are 37 de ani

| Caro34 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

La 37 de ani este deja la menopauza? Asta nu-i prea normal! Aici sunt probleme cu glandele endocrine: tiroida, suprarenalele etc. Esti sigura cu treaba cu menopauza? Numai bine!

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Caro34):

Nu are menopauza nu mai are ciclu decandincepe sa se ingrase in forma rotunda si are pofte

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Glumesti cu intrebarile astea, nu?

| Caro34 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Mama ta este insarcinata si vei avea un fratior / surioara! In familie va mai veni o minunatie mica... Gandeste-te la niste nume ca sa o ajuti pe mami... Numai bine!

| AnnaMaria237 a răspuns:

Poate e insarcinata big grin

| PDora a răspuns:

Daca problema este de luni de zile cred ca primul lucru care trebuie facut este sa consulte un medic. Dieta si regimul alimentar sunt foarte importante si vad ca mama ta are grija de acest aspect, dar posibil ca unele alimente sa nu-i priasca si sa-i creeze aciditate in organism. Poate sa incerce o cura cu apa alcalina care o va ajuta la echilibrarea organismului, se formeaza un mediu alcalin si acolo foarte multe boli nu se mai pot dezvolata.De obicei se folosesc in aceste cure ape cu ph peste 8, eu personal am folosit apa Calipso.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru PDora):

Nu mai conteaza am fost la radiografie si in curand voi avea o surioara sau fratior

| Pirvuceanu_Mihaela_2002 a răspuns:

Ar putea fi insarcinata, daca are greturi, si burtica are forma rotunda. Hamm, nu stiu ce sa zic, sa mearga la doctor