| anonima188888 a întrebat:

Mama s-a lăsat de fumat pentru ca tata nu mai are voie sa stea in preajma țigărilor (cancer laringian pentru ca și el a fumat dar s-a lăsat dar a scăpat de el și e mai bine nu i s-a scos laringele dar e răgușit). Oricum, nu asta e întrebarea mea. Aceasta este : mama e suparata ca s-a îngrășat 2 kg (de la 48 când era sub greutatea normala la 50 la o greutate ideală pentru înălțimea ei de 1.62-1.63). Mă dispera cu vorbele ca ea se apuca de fumat ca sa slăbească. Tata se roagă de ea sa nu o facă...Și nici eu nu vreau sa se apuce iar. Mai ales ca s-au lăsat amândoi din Martie de când cu cancerul. Problema e ca ea e slaba și așa. Și se vede o "balena" așa zice ea. Mă întristează cumplit! Tot ce mănâncă ea sunt câteva resturi de la ce mănânc eu și salate. Gen 500kcal pe zi. Ea se vaită ca e din cauza ca s-a lăsat de fumat. Dar eu nu cred. Tata nu s-a îngrășat deloc și mănâncă cam mult ca așa e felul lui. Cred ca mama a intrat și intr-o depresie ceva, plus ca zilele trecute a picat examenul auto și a plâns mult cam 7 ore incontinuu.Ea mereu a fost o fire depresiva și foarte speriata de boli (de aici și frica mea de ele). Mă puteți ajuta cumva? Ce sfaturi sa ii mai dam (eu și familia). Simt ca îmi răcesc gura degeaba cu ea.Nu-mi place sa o văd așa. Uneori e vesela și amuzanta, alteori e depresiva.Nu vrea la psiholog și nici la psihiatru.Mai ales ca îl stresează și pe tata și el nu are voie la stres.

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine e important sa afli care era motivul adevarat pentru care ea fuma. Oamenii nu fumeaza asa pur si simplu, ei o fac pentru ca fumatul le ofera o stare de armonie, de liniste, si astfel ei reusesc temporar sa evite starile depresive sau stresante.Astfel,fumatul devine un fel de linistitor sau de solutie a tuturor problemelor, desi e doar o iluzie. Oamenii astfel nu se mai confrunta direct cu problemele reale si fug mereu de ele, si asa se obisnuiesc sa faca mereu.Plus ca fomeaza dependenta din cauza ca secreta un nou hormon in organism care este intr-o oarecare masura toxic.In primul rand mama ta trebuie sa invete sa se lupte direct cu problemele, nu sa fumeze mereu ca sa se linisteasca, sa fie gata sa sufere cand trebuie si sa isi controleze emotiile.Incearca sa-i explici ca e normal ca acum sa reactioneze mai agresiv la situatiile stresante,acum îi este mai greu sa reziste la stres,dar cu timpul totul va reveni la normal. Fumatul duce la dereglarea metabolismului, lucru care s-a itimplat si la ea, deci odata ce a lasat fumatul, metabolismul incepe sa redevina la normal incetul cu incetul, de aceea ea se ingrasa, fiecare om reactioneaza diferit.Starea ei psihica instabila, duce la o alimentare incorecta, si evident la schimbarea greutatii.Din cauza ca hormonul care se secreta in momentul fumatului dispare, starea ei psihica este instabila.Trebuie sa fie puternica o perioada de timp, si cu timpul va reveni la normal.Incearca sa o tii ocupata, face-ti ceva impreuna, iesiti la o plimbare, discutati. Poti de asemenea sa-i arati si acest mesaj.E greu sa renunti la ceva de care esti cat de cat dependent, dar mai apoi cei care o fac nu regreta.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E anorexica dansa de vrea tigari. Puneo sa faca sport asa trece gandu de tutun

| aXy99 a răspuns:

Ii e frica de boli, dar vrea sa se reapuce de fumat desi tatal tau tocmai ce a scapat de cancer cauzat din pricina tigarilor?

Explica-i ca fumatul nu slabeste, problema e de la ea, a inceput sa consume mai multe kcal decat o facea pana acum.

| anonima188888 explică (pentru aXy99):

Din contra, nu mănâncă aproape deloc...

| aXy99 a răspuns (pentru anonima188888):

Nu mai mananca aproape deloc si se ingrasa in loc sa slabeasca?!

| anonima188888 explică (pentru aXy99):

Așa zice ea. Dar bea multă Coca cola Zero Zahăr (eu cred ca și ăla îngrășa chiar dacă nu are zaharul in sine are alte prostii și de aia eu nu beau)

| acerr a răspuns:

De ce spui depresiva? poate e trista. a nu se confunda depresia cu trsitetea,Ai scris ca e si vesela, rade, nu e depresiva, are momente proaste nu e in forma, referitor la fumat aici e mai complicat

| 94Lucifer94 a răspuns:

Unele persoane sunt obsedate de faptul că nu vor să se îngrașe. Cunosc o bătrânică care e mai mult piele și os, iar de aproximativ 3 ani bea doar ceai, iar de mâncare nu vrea sa audă. Uneori mai manancă foarte puține dulcuri, cum ar fi ciocolată sau jeleuri. Mai am o prietenă, are cam 20 de ani si vrea să fie piele și os, așa se simte ea sănătoasă și atrăgătoare. De multe ori zice că nu mănâncă nimic, iar tot ce pot să-i zic e să mănânce ceva cu foarte puține calorii. La fel și mama ta, fumatul nu te slăbește dar iți taie pofta de mancare. Și eu m-am reapucat recent de fumat tocmai din acest motiv, pentru că mâncam prea mult. Ce e drept făceam și sală, si de la 57 de kg am ajuns la 80 in mai puțin de 2 ani. Am slăbit 2 kg in aproximativ o lună, doar pentru că fumatul m-a făcut să mananc mai puțin. Problema e să mananci sănătos, și să faci și miscare.

| anonima188888 explică:

P.S. Mama e casinca și o frustreaza acest lucru. A demisionat ca sa aibă grija de mine când eram bebeluș și nu s-a mai angajat mai ales ca tata aduce mulți bani in casa. Și nu ii pasa de bolile ei ci doar de ale noastre.