| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce as putea face ca sa nu mai am rau de miscare? Ma simt rau in orice mijloc de transport si chiar imi doresc foarte mult sa calatoresc in locuri noi. sad De cand eram mica am observat ca am, dar pe atunci aveam doar la curbe sau daca era foarte cald. Cam de un an am inceput sa am de fiecare data cand merg cu autobuzul/metroul sau cu orice altceva. Nu doar in mijloace de transport, ci si cand ma dau in leagan de exemplu. Cand ma ridic brusc din pat simt ca ametesc timp de cateva secunde. Obosesc foarte repede cand urc scarile sau cand depun efort fizic. Nu stiu daca are legatura cu raul de miscare sau nu, dar m-am gandit sa mentionez si asta. Poate fi lipsa de vitamine? Ca alta cauza nu vad de ce m-as simti rau de fiecare data la miscare. Daca ar fi fost in cazuri exceptionale da, ca li se mai inatmpla si altora, dar sa ma simt asa mereu cand merg cu mijloace de transport si pe distante scurte nu e ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Marbea a răspuns:

Mergi la medicul de familie si daca el considera iti da trimitere sa te vada un specialist: neurolog sau orl ist.

| Mmn a răspuns:

Da,poate fi si anemie..vertij mai poti avea si de la coloana. In masina poti lua pastile pentru rau de miscare. Si nu te uita prea mult pe geam..pe mine ma ajuta sa stau in fata si sa ma uit doar in fata nu pe laterale ca se misca repede si iti da senzatia de rau. Poate si de la mirosurile accentuate sa iti fie rau