| Alogin a întrebat:

Stie cineva daca gentamicina fiole instramuscular se poate face si intravenos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sigur ca se poate, trebuie diluata insa in 10-20 ml ser fiziologic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, se poate.

" Doze şi mod de administrare

Gentamicin se administrează intramuscular sau intravenos, folosindu-se aceleaşi doze. Gentamicin poate fi injectat direct în venă sau administrat printr-un cateter intravenos. Timpul de injectare este de 2-3 minute. Atunci când doza zilnică totală este administrată odată, timpul de injectare este de 15 minute."

Sursa/Prospectul : http://www.medipedia.ro/......-KRKA.aspx

| WinxSirenix a răspuns:

Intra pe cumfacdoctore.ro
nu egsist nu iteleg ce spui