| AlinaGeorgiana01 a întrebat:

Sunt ingrijorata de ceva.Trebuie sa port aparat dentar. Dar am auzit ca aparatul dentar se poarta si in spatele dintilor.
E mai dureros?
Se observa vizual? Dar dupa cum vorbesti se observa? Daca da cat timp?
Cat timp vorbesti sss-it? Costa mai mult decat cel obisnuit?
Am pus intrebarile acestea deoarece mi-e frica de dentisti si medici si mi-ar fi mai usor sa stiu lucrurile astea de la voi decat sa nu mai pot suporta durerea.Cat timp il porti?

cam atat! Multumesc anticipat!
promit fuda imensa si voturi bune pentru toti!kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| biutzaGiRl a răspuns:

Nu cred ca are de ce sa fie mai dureros doar nu cred ca iti pune pe ambele parti ale dintilor. Nu vorbesti neaparat sss-it dar stiu ca te deranjeaza putin atunci cand mananci. Nu are de ce sa-ti fie frica. Totul se va termina inainte sa iti dai seama

3 răspunsuri:
| Emiily a răspuns:

Si eu am aparat dentar. aparatele sunt de doua feluri: mobil si fix. cel mobil til poti scoate orikand. cel fix ramane acolo. Eu am fix si numai despre el pot sa iti spun. In primele 3, 4 zile mau durut dintii tare. nu puteam manca dar a spus medicul ca daca ma dor sa iau niste medicamente pentru dureri dentare (nurofen) si pe mine m-a zgariat aparatul in gura si am avut ceva bubite si daca ti se va intampla la fel poti sa iti pui guma de mestecat acolo la buba. Eu m-am dus la o dentista care era chiar de treaba. si mie imi era inainte frica. si m-am dus prea tarziu acum trebuie sa port aparata fix care costa mai mult decat cel mobil. nu terbuie sa iti fie frica. si nu ti se va schimba vorbitul. vizual se observa putin

| LolaGreen a răspuns:

Este aparat mobil cel care se pune in spatele dintilor eu am avut dar nu ma durea dar nu mi-a facut nici un efect cel putin la mine la tine nu stiu si vb sss-it doar pana te obisnuiesti cu el
aparatul celalalt se potriveste pe fiecare dinte si te doare cateva zile pana te obisnuiesti cu el dar dupa o sa te obisnuiesti dart acela trebuie sa-l tii vreo 2, 3 ani si-o nu-l poti da jos in schimb celalalt da. sper ca te-am ajutat.fa alegerea cea mai buna.bafta

| pleasehelmme a răspuns:

Vei vorbi sss-it la inceput.ca si eu am si cateva zile am vorbit sss-it.dar trece repede.