| anonim_4396 a întrebat:

Cam cum este aparatul dentar din interiorul dintilor? Cat trebuie sa il porti si cat costa doar pentru sus?

5 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Cum sa iti puna cineva ceva in INTERIORUL dintilor? Ce prostie mai e si asta? Mergi la stomatolog. Perioada in care il porti poate fi destul de mica sau mai mare, depinde de gravitatea situatiei, si costa mult.

| Andreime a răspuns:

Hei.
Exista 2 tipuri de aparate dentare :
-Fixe
-Mobile
Cele fxe nu de pot da jos decat cu ajutorul stomatologului, sunt deasupra dintiilor, de obicei se poarta 1 an jumatate pana la 2 ani si ceva ( depinde de cat de grava este situatia ). Acesta costa de obicei - pentru sus 600-900 lei. depinde de cabinet si de felul aparatului. Acum au aparut unele noi care nu sunt asa evidente si sunt mult mai scumpe.
Cele movile costa cam tot atat. sunt facute din ceramica ( o portiune mare -iti ia ceva timp pana sa te acomodezi sa vorbessti mai bine ) tot cam 2 ani trebuie sa il porti.
Cel mai bine consulta un medic stomatolog specializat.
Sper ca ti-am fost de folos!

| Andreeadixi a răspuns:

Hei,da este.Nu chiar in interior, adica, bracketii sunt pusi pe cealalta parte(in interior cum s-ar zice).Eu nu cunosc persoane cu astfel de aparat.Toti cei pe care-i stiu, au 'pe exterior'.Sus e cam 900 lei(asa am dat eu).il porti in functie de gravitatea problemei.

| PaulNdr a răspuns:

Foarte fain. Nu doare plus ca nici nu se vede. Si trebuie sa il porti intre 10 luni si 1 an jumate depinde de problema happy

| Alexandra284561 a răspuns:

Ti-l pune pur si simplu pe cealalta parte a dintilor. Si durata de tratament este efectiv mai putina. Sora mea a dat 1000 de lei si era unul dintre cele mai bune. Dar am vazut unele care costa si 850 de lei doar pentru sus. A fost foarte bine cu el. Nu se vede si nici macar nu l-a simtit. Apropo, ea l-a purtat 2 ani. Porblemele ei erau putin grave sa zic asa, dar daca nu sunt foarte grave atunci aparatul se poate purta chiar si 8 luni.