| anonim_4396 a întrebat:

sunt noua pe aici dar am o intrebare urgenta. Ziua sunt o persoana cat de cat normala,(bine cu unele simptome de tulburare bipolara), sunt timida, emotiva, etc. dar dupa orele 17-18 seara incep sa ma port ciudat, si asta mi-o zic prietenii. incep sa spun ca ma cheama altcumva, ca fac niste chestii pe care normal nu le-as face in viata mea(gen droguri, alcool). Stiu, este ciudat, dar in unele momente chiar sunt constienta de ceea ce fac., nu sunt absenta total. Oare ce poate fi? am doar 15 ani si bolile psihice apar cam pe la 20-25.Nu glumesc, si nu vreau sa va bateti joc! nu stiu de ce ma dau ca fiind alta persoana care chiar nu sunt eu, e total opusul! plzz heeelp crying nu imi ziceti de psihollog ca imi e frica sa dau pe acolo, mai mult rusine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

*Esti gresit informata ---unele boli psihice isi fac debutul la adolescenta!
* Un psiholog nu se ocupa de diagnosticul si tratarea bolilor psihice --- cel care are competenta sa o faca este medicul specialist in psihiatrie.
* si ultima! --- Nu exista "demoni", "fantome" sau alte entitati decat in mintea unui bolnav psihic aflat in delir.

| SkizoPhrenia a răspuns (pentru alessia5158):

Da stiu ca unele isi fac debutul la adolescenta dar nu ceea ce este posibil sa am sau ce imi zic unii ca am. la asta m-am referit.

| Luannah a răspuns:

Te dai mare :-ZzZzZzZz Pe bune am mai avut o prietena ca tine:-JCare se prefacea de fata cu mine ca inghetza si dadea brusc din maini. Apoi se trezea dintr-o data si-mi povestea ce dracu a visat.Mdea,d-astea is satula.Esti o fata tare aiurea.prietenii poate vad la fel si nu-ti spun.Nici eu nu i-am spus prietenei mele.Nu inteleg de ce faceti asta, ca puteti iesi in evidenta si altfel:-J.Nu-i nevoie acum sa-mi comentezi cabig grinar nu fac misto, sau altele.Eu nu-mi schimb parerea si persoanele ca tine ma enerveaza, deja am inceput sa ma oftic de nervi! Ce stil de a fi aveti.Imi faceti sila cu minciunile voastre, auzi demoni rolling eyes

| robyiyo a răspuns:

Nu as vrea sa spun ceva, care sa te faca sa faci o anumita actiune, sa greseti. Dar hei? psihologul nu este un doctor care injecteaza sau opereaza. Ar trebui sa te duci acolo, deoarece el te poate ajuta (si tot ce vorbiti, ramane intre voi). Sfaturile de alta naturam, date de neexperimentati, ar putea sa te afecteze :-s

| Akuryo a răspuns:

laughinglol, mergi la in pshiholog, si daca prietenii tai ti-ar fi cu adevarat prieteni in primul rand ar trebui sa nu te lase sa bei sau sa te droghezi sau ce faci tu.Si la psiholog nu-i rau, cica vorbesti cu ala si te ajuta thinking poate sa iti devina prietenthinking thinking

| RawrLexa a răspuns:

Buna,eu cred ca esti.supusa unui demon. xD
eu cred in chestii din astea, ptc. am avut un amic care a fost, expus exorcizarii.si la fel se purta si el.se droga, si el nu era asa.
Eu zic la ora 17:00 sa intri in biserica,si daca nu este ncii o slujba, stai ocolo, vreo' 2 ore si te gandesti la toate, si daca nu poti calca pragul inseama...ca esti in influenta.happy
Nu este DELOC rau sa consulti un.psiholog,eu merg cu amre drag, chiar daca n-am nici o problema.cum stai cu noi de vb pe TPU, asa o sa stai si cu pshilogu'.si o sa te asculte, si o sa-ti fie cel imi bun prieten,... ptc. el nu te va critica si te va afce sa ai incredere in dansul\a!big grin
P.S Du-te cat mai mult la biserica.

| SkizoPhrenia a răspuns (pentru RawrLexa):

Da eu nu pot intra in Biserica. adica ma simt ciudat si am lesinat odata.straight face nu cred in Dnezeu, asta e alta chestie laughing si eu cred in demoni, fantome, entitati etc day dreaming

| RawrLexa a răspuns (pentru SkizoPhrenia):

Incearca sa ii explcii unui prieten.Si sa te insoteasca el, daca nu, consulta un para-medic.happy

| gabriel200 a răspuns:

Eu cred ca ai o problema cu tine nu realizei moment intre orele alea 17-18 incerca sa stai preocupata. nu e nevoie de psiholog

| SkizoPhrenia a răspuns:

Stiu stiu :-J primesti u un cent pentru fiecare click laughing