| Alexarrru a întrebat:

Bolile psihice acum 50-100 ani in toata lumea vorbesc erau mult mai putine la numar? Dar nu ma refer la anxietate si depresie, ma refer strict la schizofrenie, tulburare bipolara, sociopatie(asta nu e boala) dar e tulburare de personalitate, episod psihotic, personalitate multipla, la astea ma refer. Parerea mea ar fi ca tot asa, acum poate sunt ceva mai multe cazuri de anxietate si depresie dar REPET nu despre astea 2 vreau raspuns aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Psihozele erau la fel de raspandite; sunt boli uimitor de egal distribuite in spatiu si timp, cam 1, 5% din orice societate. Tulburarile de personalitate sunt boli, le trateaza psihiatrul, si erau mai raspandite in trecut, cand oamenii nu se fereau de ele.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Boli psihice au egzistat si in trecut, dar nu au fost tratati de psihologi si psihiatri, fiindca n-au existat.
Cei care au aut aemenea bolim pur si simplu au fost considerati nebuni si lumea le-a considerat ca atare.

| Alexarrru explică (pentru Bula):

Auzi si tu la unii psihologi ca cica psihopatia vine de la lipsa de munca, cand am auzit asta m-a apucat rasul, nu degeaba se zice ca "niciunde nu-i ca in Romania", eu am citit carti, documentare si nu am auzit niciodata ca psihopatia vine de la nemunca.

| Alexarrru explică (pentru Bula):

Oricum bolile psihice se trateaza la psihiatrie nu cu gagici sau cu munca,auzi si tu cica daca iti iei o femeie gata scapi de o boala mentala,sa-mi arate mie cineva cum scapa de schizofrenie cu o femeie langa el,multe aberatii mai zic psihologii, de asta ei nu sunt medici, ci psihiatrii sunt adevaratii medici, care stiu cu ce se mananca "bolile psihice", pai eu m-am dus la psiholog si ala n-a facut nimic, aici la medic m-am simtit mult mai bine cu medicamentele, psihologu m-a pus sa-i fac 30000 de exercitii si sa muncesc 24/24 si nu s-a intamplat nimic, o pierdere de timp, auzi si tu daca mananca suc de sfecla rosie iti vindeci tulburare obsesiva, inteligent.

| Bula a răspuns (pentru Alexarrru):

Despre ce imi vorbesti?
Eu n-am scris nimic despre "tratament prin munca", sfecla rosie, etc.
Mai citese-mi postarea inca odata '!

| dullcat a răspuns:

Nu erau mai putine, doar ca lumea habar nu avea de ele, nu exista educatie sau constientizare, mai als ca nici medicii nu le luau in serios si prin urmare nu se faceau studii.