| RAY a întrebat:

O persoana bipolara iti schimba total starea de spirit?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Persoana penduleaza intre depresie si manie sau hipomanie.
Dar daca e in manie si hipomanie e bine pentru tine, ca e f vesela acea persoana, daca e in depresie e nasol, deci poate sa iti influenteze starea de spirit.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ori e dusa cu pluta ori joaca teatru ca iliescu la lovitura de stat in 89

18 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Să îți schimbe ție starea de spirit? Oricine poate să o facă.

| RAY explică (pentru T0T):

Nu,nu e vb de mine

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Recitește ce ai scris. Ai spus: „O persoana bibolara iți schimba total starea de spirit?"
Și punem întrebările: Cui să îi schimbe starea de spirit persoana bipolară? ȚIE ÎȚI schimbă starea de spirit.

Cel mult se deduce o generalizare de aici.

| RAY explică (pentru T0T):

Ei insati

| T0T a răspuns (pentru RAY):

De fapt e: ei însăși... Greu cu româna asta...

| RAY explică (pentru T0T):

De ce nu ea insati?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Că e „tu însăți"... dacă vorbești unei persoane de gen feminin.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

E f clar ce a zis, a zis ca generalizare adica daca o persoana bipolara poate schimba starea de spirit a unui om care e in preajma bipolarului.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e deloc clar. Dacă respecți limba română, nu a spus asta.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu, te-ai referit daca un bipolar schimba starea de spirit a celui de langa el, nu lui insusi.

"O persoana bibolara iți schimba...", adica e f clar ce ai zis.
Ca daca ziceai "bipolaritatea iti schimba starea de spirit.", atunci da, te refereai la persoana aia.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Cum nu e clar? a zis clar daca o persoana bipolara iti poate schimba starea de spirit, adica cui? Unei persoane de langa bipolar, sau mie personal daca-s langa un bipolar.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Păi asta a zis și de aia am întrebat, ca să îmi confirme. Eu i-am răspuns la întrebarea lui. Deci care e problema?
Dar dacă vedeai cum a făcut ulterior conjugările, vedeai că nu mai e așa clar că s-a referit la asta.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Nu e nici o problema, asta a zis.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Vorba lunga saracia romanului, cum scris clar o pers bibloara iti schimba des starea de spirit oricine intelegea

| Seba2013 a răspuns:

Te referi daca persoana acea imi schimba mie starea?
Sau acea persoana isi schimba ei starea? Nu stiu la ce persoana din cele 3 te referi ( la persoana intai, a doua sau a treia).

Ma gandesc ca te fereri la persoana MEA(a doua singular) ci nu la EI/EA(persoanaa treia singulat).

Depinzand de intrebare pot sa iti raspund.

Daca sufar eu in mod direct actiunea nu. Cu pronumele ITI (te referi la persoana a doua singular, la dativ). Adica la cel care te asculta(EU ci nu EL).

Insa daca sufera ea/el actiunea, da poate. In cazul acesta in loc de ITI, trebuie pus ISI. Pentru ca nu sunt eu PERSOANA de care se vorbeste( a doua singular) ci PERSOANA ACEEA DE CARE VORBIM(a treia persoana singular). Trebuie sa revizezi pronumele personal.

Cand vorbesti la persoana intai pui: imi, mi.
Cand vorbesti la persoana doua: ITI
Cand vorbesti la persoana a treia; ISI.

Trebuie sa revizezi pronumele personal, pentru ca faci o greseala majora Ray. Nu sunt de acelea minore.

Schema de studiu:
Care sunt cele 9 categorii gramaticale?
Substantiv (sau nume)
Adjectiv.
Articol.
Pronume.
Verb.
Adverb.
Interjecţie.
Prepoziţie.

1 Fiecare cuvant dontr-o propozitie este unul din aceste 9 categorii gramaticale. Trebuie sa stii sa le gasesti pentru ca o propozitie simpla este compusa de aceste categorii.

2 Dupa aceea treci la cele 5 SINTAGME. Daca stii sa le gasesti nucleul sunt foarte usoare. Prima data cand vezi o propozitie trebuie sa ii cauti substantivul(numele) si dupa aceea verbul. Si de aici totul rasare usoar. Daca gasesti aceste doua restul este usor. O propozitie tot timpul are doua parti. Un subiect si un predicat. Predicatul tot timpul are nucleu un verb.

3 Iar dupa aceea cele 2 COMPLEMENTE.
-Complementele verbale
-Complementul numelui(substantivului).

| RAY explică (pentru Seba2013):

Omule e greu de inteles, o persoana bibolara iti schimba des starea, si un copil de gradinita intelege