| Lora101 a întrebat:

:* sunt pesimista si gandesc negativ mereu, cum pot sa devin o persoana optimista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Trebuie să te încarci cu energie şi să schimbi raţionamentul acesta. Gândeşte-te că vei reuşi în tot ce îţi propiu, şi repetă mereu la timpul prezent "Reuşesc, o să fac" de preferat seara înainte de culcare şi dmineaţa. Iată că subconştientul a lucra şi vei avea rezultate bune. Când îţi propui ceva vei reuşi, să îţi schimbi optica faţă de un anumit lucru. Trebuie să te îmbărbătezi singură şi cu ajutorul prietenilor care să te incurajeze fără a da din umeri şi a zice la plesneală. Merită încercat, nu ai nimic de pierdut.
https://vindecaviata.wordpress.com/......tului-tau/
Concentreaza-te pe un singur lucru. Daca atunci cand suntem tristi, de regula, incepem sa ne umplem timpul cu tot felul de activitati care permit mintii sa se duca in ce directie vrea ea, este mult mai benefic pentru noi sa ne indreptam intreaga atentie catre un singur obiectiv/o singura activitate si sa fim implicati acolo 100%.

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu se poate de pe o zi pe alta sa devii alt om, dar in timp se poate. Initial impunandu-ti o gandire pozitiva, apoi usor-usor, acasta va face parte din caracterul tau. Imi amintesc de un citat al lui Dalai Lama:,, semeni o fapta, culegi un obicei; semeni un obicei, culegi un caracter; semeni un caracter, culegi un destin".

| Lora101 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc pentru raspuns :*