| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit menstruatia si am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. Se poate totusi sa fiu insarcinata?( am avut contact neprotejat) Eu sunt foarte pesimista si ma gandesc tot timpul la ce-i mai rau laughing
multumesc.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti la fel ca si mine...pesimista si asta nu e bine deloc, fi mai optimista, insarcinata nu esti, nu cred ca esti

| Seby90 a răspuns:

Aflii peste 9 luni.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de aspectul menstruaţiei pe care ai avut-o ( şi de momentul la care ai făcut testul de sarcină, e posibil să NU fie concludent )!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Testele de sarcină se fac aşa cum ţi-am EXPLICAT la un răspuns dat anterior.

Toate cele bune.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu ramai decat daca si-a dat drumul in tine.

| AndyLavy a răspuns:

Pentru ca testul sa iti iasa bine, asteapta 14 zile de la contactul cu pricina si fa testul de dimineata cu prima urina. si mai bine cumpara-ti doua teste de la firme diferite si fa-le la o zi diferenta.
Slabe sanse sa fii insarcinata mai ales daca ti-a venit menstruatia.dar pentru orice eventualitate poti incerca.

| yanira4u a răspuns:

Daca esti atat de pesimista si te gandesti tot timpul la ce e mai rau de ce nu te protejezi? ori e o chestie mai interesanta sa nu stii daca esti insarcinata sau nu? ce sa explici, cui sa explici? toate se comporta de parca nu se poate intampla nimic rau. sexul neprotejat duce la sarcini nedorite. te pomenesti ca nu stiai ca asta se poate intampla? fato, deci scoate.ti prostiile din cap, incearca sa gandesti inainte sa faci o chestie, pentru ca daca nu ai tu nu are nimeni. daca vei ramane insarcinata va fi copilul tau, constiinta ta, responsabilitatea ta. si du-te la scoala, scoate.ti prostiile si mergi la scoala.

| Ana0Maria a răspuns:

Dupa cat timp ai facut test?

| BeautySunshine a răspuns:

In general testele nu dau gres. sa zicem prin absurtie sa nu iti iasa nici o linie, dar sa iti iasa o linie si tu sa te sperii k poate totusi esti nu e posibil. cum ti-am zis, testele nu prea dau gres.