| anonim_4396 a întrebat:

Vin cu o intrebare care ma macina de ceva timp si nu prea vreau sa o intreb pe mama despre asta...
Deci la virsta de 9 ani am trecut printr-o tentativa de viol...ca m-a afectat foarte mult....de atunci mi-am condtruit o lume a mea in care sunt protejata si nu exista trecut. Olume unde eu ma simt bine si unde i-mi petrec majoritatea timpului.
De multe ori am halucinatii si auditive si vizuale uneori in general ma indeprtez mult de ralitate incit nici nu reactionez la tot ce se intimplaSunt foarte emotiva
Stiu ca poate e straniu, dar uneori vorbesc cu mine insumi. Apar frecvent probleme cu memoria de lucru și memoria pe timp îndelungat, atenția, funcțiile de execuție și viteza de procesare a informației.Nu prea vorbesc cu alte persoane, adica am prieteni, dar mai mul tac adica sunt inchisa in sine...Ma rog, sunt mai multe, dar nu vreau sa va plictisesc....De vreo luna am inceput a merge la psiholg,dar nu ma prea ajuta. Cineva mi-a spus ca sunt schizofrenica si chiar eu am citit despre schizofrenie si chiar am aproape toate simptomele. Nu prea vreau sa vorbesc cu mama despre asta,dar totusi logic gindit sa fi fost eu Schizo eram sa stiu, adica era sa-mi spuna mama, sau sa fie scris in cartela medicala
Ceea ce vreau eu sa intreb este: Chiar sunt Schizofrenica?
Va rog sa nu ma luati in derideri si sa nu va bateti joc.Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din ceea ce zici, nu esti schizofrenica, ai o psihopatie posttraumatica. Poate un psihiatru te-ar putea ajuta mai mult, daca vrei sa fii ajutata. Schizofrenicii nu au discernamant, iar tu ai. Psihopatia este o varianta de suferinta psihica in care pacientul isi pastreaza discernamantul, dar nu vrea sa faca ceea ce stie ca e bine (in cazul tau sa renunti la lumea ta imaginara si sa traiesti in lumea reala).

| Andreea0306 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu pot sa renunt la acea lume, adica am incercat, dar asta m-a facut sa sufar si mai tare

| Brigaela a răspuns (pentru Andreea0306):

Dar stii ca ar trebui. Asta exclude o schizofrenie. E normal sa nu poti singura, dar daca vrei, vei cauita ajutor specializat 9psihiatru) si vei reusi in cativa ani de lupta intensa. Daca nu, te vei pierde incet-incet, fara sa faci vreodata schizofrenie

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Imi pare rau pentru incident in primul rand.
Schizofrenia. nu se poate spune ca ai schizofrenie (Si la varsta aceasta). (Schizofrenia este de mai multe feluri, nu te mai chinui cu tot ce scrie pe internet). Eu as spune cel mai probabil ca esti ipohondra, ceea ce este foarte frecvent in ziua de astazi la tinerii care au trecut prin experiente neplacute, iar la sfarsit au ajuns anxiosi.
Daca psihologul spui ca nu te ajuta, consulta un medic psihiatru. Este cel mai in "forma" pentru a-ti da un diagnostic si un tratament.
Nu te panica, nu esti schizofrenica pentru ca vorbesti cu tine, sau pentru ca te indepartezi anumite perioade de realitate. Toata lumea face asta la un moment dat, chiar si fara sa-si dea seama.
Gaseste pe cineva cu care poti vorbi larg, deschis, tot ceea ce te supara, relaxeaza-te, nu te mai gandi la boli de la varsta aceasta. Ai 14 ani, ai o viata de dus, mai incolo cum vei proceda la reale probleme de sanatate?

Sanatate!

| ShizAnime a răspuns:

Nu cred ca ai schizofrenie. Din cauza tentativei ai fost putin tulburata. Putin mai mult, mai ales ca a fost la o varsta destul de frageda. Incearca sa vorbesti mai mult cu prietenii. E foarte bine ca vorbesti cu mama ta. Ai grija de tine. pace.

| Rockafellas a răspuns:

Buna. Nu esti schizofrenica, in acea lume imaginara, mai bine o numesti lume interioara, vorbesti cu cineva sau vezi ceva, adica imagini mentale? Te intreb pentru ca unii oameni au dezvoltati centri spirituali (chakrele) care iti pot da anumite puteri, sa vorbesti cu anumite entitati sau sa vezi anumite lucruri. Si eu am o lume interioara care a inceput la 20 de ani, acum am 23 dar evit sa vorbesc despre asta pentru ca nu sunt foarte multe cazuri si atunci lumea te considera nebun tongue.

| Andreea0306 a răspuns:

P.S. Am 14 ani