| fratelen a întrebat:

daca este cineva pe aici care a trecut prin asa ceva sau cineva specializat... v-as ruga sa-mi dati niste sfaturi. stie cineva cum se poate trata un inceput de schizofrenie? zic inceput pentru. ca deocamdata sunt doar paranoic, rar am halucinatii auditive si vizuale ( umbre in mare parte ) si percep lumea diferit de ceilalti. vreau raspunsuri serioase, nu de la copii de 14-15 ani care fumeaza etnobotanice si cred ca sunt nebuni. va multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Nu citi prea multe; exista riscul sa ti se para ca ai mult mai multe si mai grave simptome decit in realitate.
Ce ai descris tu e suficient pentru vizita la psihiatru si arata ca esti si constient ca ai o problema si cooperezi, ceea ce e extrem de important! Sanatate!

7 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Daca ai si halucinatii e ingrijorator. Nu ai de ales, trebuie sa mergi la psihiatru pentru tratament.
Cu cit e mai devreme, cu atit ai sanse mai mari sa tii boala in friu si sa fie doar o tulburare de tip schizoid, nu chiar schizofrenie cu delir.

| fratelen explică (pentru michelia):

Multumesc pentru raspuns. o sa ma documentez cat pot de mult si o sa merg la psihiatru daca o sa fiu sigur ca sunt bolnav. din ce-am citit pana acum, pare a fii schizofrenie, dar nu exclud varianta unei tulburari psihice de tip schizoid.

| TudyCFR a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor si o sa iti spune el daca ai asa ceva sau nu poate nu ai nimic si doar esti paranoica si crezi tu ca ai este iluzie...

| fratelen explică (pentru TudyCFR):

Multumesc pentru. raspuns, sunt baiat. paranoic sunt, asta-i sigur. o sa ma documentez cat pot de mult si daca intr-adevar sunt intocmai simptomele bolii, voi merge la psihiatru.

| TudyCFR a răspuns (pentru fratelen):

Nu neaparat simptomele astea pot veni si mintal de la palpitatii si ti se pare nu te mai gandi la asa ceva incearca sa eliberezi minte si vezi daca mai ai probleme dupa.

| fratelen explică (pentru TudyCFR):

Imi e imposibil sa-mi eliberez mintea. ma gandesc la prea multe. pana acum, ma linisteam ascultand muzica, acum nici asta nu mai are acelasi efect. multumesc pentru interes.

| fratelen explică (pentru michelia):

Multumesc frumos. ai mare dreptate cu prima parte. voi merge la doctor.

| michelia a răspuns (pentru fratelen):

Nu citi prea multe; exista riscul sa ti se para ca ai mult mai multe si mai grave simptome decit in realitate.
Ce ai descris tu e suficient pentru vizita la psihiatru si arata ca esti si constient ca ai o problema si cooperezi, ceea ce e extrem de important! Sanatate!