| alexcuamare123 a întrebat:

Hey TPU, vreau sa stiu niste metode de a-ti desfunda urechile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Infundate cu ceară? Cu apă? De la curent?
Dacă e de la cerumen (ceară) sunt in farmacii aparate pentru curățarea urechilor.
https://mint-ocean.com/......eanear_v2/

De asemenea, poți pune in fiecare ureche, pe rând, cu o seringă fără ac, câteva picături de apă oxigenată, in timp ce stai culcat pe o parte in pat, vreo 10 minute. Repeți de două-trei ori pe zi. Apa oxigenată înmoaie ceara, iar dacă e vreun "dop" care astupă (blochează) canalul auditiv, il inmoaie si îi schimbă poziția, astfel incât va da libertate la auz.
Să știi că imediat după ce iti pui in ureche apă oxigenată, vei avea senzația de "gâdilat" și înfundare totală a urechii, dar după cateva minute, prin masaj usor in jurul urechii, se desfundă. După 10-15 min, te asezi pe partea opusă și pui picaturi și in cealaltă ureche.

Să stii că și ORL-iștii recomandă apa oxigenată. Evită uleiul!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ține-te de nas și suflă tare, ca și cum ai expira. Nasul fiind blocat, presiunea va ieși pe urechi.

| alexcuamare123 explică (pentru anonim_4396):

Daaaa, si apoi foarte frumos ma aleg fara timpane